"Niech nasza droga będzie wspólna. Niech nasza modlitwa będzie pokorna. Niech nasza miłość będzie potężna. Niech nasza nadzieja będzie większa od wszystkiego, co się tej nadziei może sprzeciwiać."
Jan Paweł II
Dzisiaj jest: sobota, 2 grudnia 2023 r.
Imieniny: Balbiny, Ksawerego, Pauliny

Święto Świętych Młodzianków

28 grudzień 2019
Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w HajnówceRadość ze Świąt Bożego Narodzenia rozciąga się na osiem dni oktawy Narodzenia Pańskiego.

Czwarty dzień tej oktawy, czyli 28 grudnia to Święto Świętych Młodzianków męczenników. Kiedy słyszymy już dziś archaiczne słowo „młodziankowie” to pewnie nie od razu kojarzymy kim oni byli? Słowem tym określamy niemowlęta i małe dzieci do lat dwóch z Betlejem i okolic, które król Herod kazał wymordować. Monarcha uczynił to z powodu strachu o utratę władzy.

Ewangelista Mateusz opisuje nam tą historię we fragmencie swojego dzieła odczytywanym podczas Liturgii Słowa tego dnia (Mt 2, 1-23). Mędrcy, którzy za przewodem gwiazdy przybyli ze Wschodu szukając nowo narodzonego króla żydowskiego najpierw udali się do królewskiego pałacu w Jerozolimie. Kiedy na dworze władcy Judei nie znaleźli Dziecięcia zostali skierowani do pobliskiego Betlejem, gdzie oddali pokłon Mesjaszowi.

Mędrcy mieli odnaleźć Dzieciątko i donieść Herodowi, gdzie ono przebywa. Ostrzeżeni jednak przez anioła, nie zawiadomili go i omijając Jerozolimę powrócili do swojej ojczyzny. Rozwścieczyło to okrutnego króla, dlatego rozkazał zabić wszystkie dzieci w Betlejem poniżej drugiego roku życia, licząc, że w ten sposób zamorduje również Jezusa. Święta Rodzina jednak uciekła wcześniej do Egiptu, gdzie przebywała aż do śmierci Heroda.

Niewinne dzieci z Betlejem choć nieświadomie, poniosły śmierć za Jezusa. Jako męczennicy dzieci te przyjęły chrzest krwi. Dlatego w tym dniu Msze Świętą sprawuje się w ornatach koloru czerwonego. Jedyną winą betlejemskich dzieci było to, że urodziły się w tym samym miejscu i czasie co Jezus Chrystus.

Dzień Świętych Młodzianków jest szczególną okazją do refleksji, modlitwy ekspiacyjnej i zadośćuczynienia za występki przeciw ludzkiemu życiu. Współcześni Herodowie dokonują rzezi niewiniątek poprzez aborcję czy stosowanie środków poronnych. Tego dnia w wielu miastach w Polsceodbywają się marsze i demonstracje pro-life (np. Siedlce). W naszym kościele parafialnym podczas wieczornej Mszy Świętej modliliśmy się w intencji dzieci, rodzin i poszanowania ludzkiego życia. Na koniec Mszy dzieci i ich rodzice otrzymały specjalne błogosławieństwo, a każdy z obecnych słodki upominek.

GALERIA

tekst: ks. Piotr Karwowski

zdjęcia: Bogdan Kowalczyk

 

do góry
Copyright © Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Hajnówce 2011