Dnia 14 grudnia 2019 roku odbyła się wycieczka do Warszawy. W wyjeździe uczestniczyli zarówno starsi poszukiwacze wrażeń, jak i młodsi. Naszym głównym celem było obejrzenie dwóch spektakli. Pierwsze przedstawienie pod tytułem „Opowieść wigilijna” mieliśmy okazję zobaczyć w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Warszawsko-Praskiej, które mogliśmy zwiedzić. Była to sztuka odgrywana przez kleryków III roku. W adaptacji pana Marcina Kwaśnego mogliśmy zwrócić szczególną uwagę na kształtowanie osobowości oraz refleksyjności nad własnym życiem. Poruszane były tematy, które są ostatnimi czasy coraz częściej zaniedbywane: rodzina, moralność, relacje. I to wszystko na rzecz pogoni za zgubnym szczęściem, które skupia się wokół konsumpcji i materializmu.
Po obejrzeniu spektaklu przenieśliśmy się na warszawską starówkę, która zrobiła na nas ogromne wrażenie. Nie mogliśmy oderwać wzroku od niesamowitych iluminacji świątecznych – mnóstwa świateł, pięknie przystrojonych choinek czy witryn sklepowych w odświętnej odsłonie. Mieliśmy także okazję udać się na jarmark bożonarodzeniowy, lodowisko, zrobić pamiątkowe zdjęcia i po prostu spędzić ze sobą miło czas.
Po kilku godzinach czasu wolnego musieliśmy dostać się do Wyższego Metropolitarnego Seminarium Duchownego, aby obejrzeć następne przedstawienie. Była to historia „Poznańskiej Piątki”, czyli męczenników z okresu II Wojny Światowej. Niezwykła gra aktorska tamtejszych kleryków sprawiła, że wszyscy siedzieliśmy oniemiali. Wysłuchaliśmy opowieści chłopców, którzy przyłączyli się do organizacji konspiracyjnej, a we wrześniu 1940 roku aresztowało ich Gestapo. Właśnie wtedy rozpoczął się ich koszmar – więzienie, głodzenie, przesłuchania, bicie, torturowanie, przewożenie z jednego więzienia do drugiego. Byli zwyczajnymi młodymi chłopakami w wieku ok. 20 lat. Każdy z nich był inny, mieli różne charaktery. To co ich łączyło to przyjaźń, wiara i miłość do Ojczyzny.
Czas wycieczki upłynął nam bardzo szybko i musieliśmy udać się w drogę powrotną. Ten dzień dostarczył nam wszystkim wielu pozytywnych przeżyć i na długo pozostanie w naszej pamięci. Dziękujemy serdecznie księdzu Piotrowi Karwowskiemu za cenną inicjatywę zorganizowania owego wyjazdu i mamy nadzieję, że to nie ostatnia nasza wspólna wyprawa.
tekst: Natalia Głowacka
zdjęcia: ks. Piotr Karwowski, Natalia Głowacka