"Niech nasza droga będzie wspólna. Niech nasza modlitwa będzie pokorna. Niech nasza miłość będzie potężna. Niech nasza nadzieja będzie większa od wszystkiego, co się tej nadziei może sprzeciwiać."
Jan Paweł II
Dzisiaj jest: środa, 17 kwietnia 2024 r.
Imieniny: Anicety, Klary, Rudolfina

Wyjazd do Warszawy

17 grudzień 2019
Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w HajnówceGrupa naszych parafian udała się do stolicy...

Dnia 14 grudnia 2019 roku odbyła się wycieczka do Warszawy. W wyjeździe uczestniczyli zarówno starsi poszukiwacze wrażeń, jak i młodsi. Naszym głównym celem było obejrzenie dwóch spektakli. Pierwsze przedstawienie pod tytułem „Opowieść wigilijna” mieliśmy okazję zobaczyć w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Warszawsko-Praskiej, które mogliśmy zwiedzić. Była to sztuka odgrywana przez kleryków III roku. W adaptacji pana Marcina Kwaśnego mogliśmy zwrócić szczególną uwagę na kształtowanie osobowości oraz refleksyjności nad własnym życiem. Poruszane były tematy, które są ostatnimi czasy coraz częściej zaniedbywane: rodzina, moralność, relacje. I to wszystko na rzecz pogoni za zgubnym szczęściem, które skupia się wokół konsumpcji i materializmu.

Po obejrzeniu spektaklu przenieśliśmy się na warszawską starówkę, która zrobiła na nas ogromne wrażenie. Nie mogliśmy oderwać wzroku od niesamowitych iluminacji świątecznych – mnóstwa świateł, pięknie przystrojonych choinek czy witryn sklepowych w odświętnej odsłonie. Mieliśmy także okazję udać się na jarmark bożonarodzeniowy, lodowisko, zrobić pamiątkowe zdjęcia i po prostu spędzić ze sobą miło czas.

Po kilku godzinach czasu wolnego musieliśmy dostać się do Wyższego Metropolitarnego Seminarium Duchownego, aby obejrzeć następne przedstawienie. Była to historia „Poznańskiej Piątki”, czyli męczenników z okresu II Wojny Światowej. Niezwykła gra aktorska tamtejszych kleryków sprawiła, że wszyscy siedzieliśmy oniemiali. Wysłuchaliśmy opowieści chłopców, którzy przyłączyli się do organizacji konspiracyjnej, a we wrześniu 1940 roku aresztowało ich Gestapo. Właśnie wtedy rozpoczął się ich koszmar – więzienie, głodzenie, przesłuchania, bicie, torturowanie, przewożenie z jednego więzienia do drugiego. Byli zwyczajnymi młodymi chłopakami w wieku ok. 20 lat. Każdy z nich był inny, mieli różne charaktery. To co ich łączyło to przyjaźń, wiara i miłość do Ojczyzny.

Czas wycieczki upłynął nam bardzo szybko i musieliśmy udać się w drogę powrotną. Ten dzień dostarczył nam wszystkim wielu pozytywnych przeżyć i na długo pozostanie w naszej pamięci. Dziękujemy serdecznie księdzu Piotrowi Karwowskiemu za cenną inicjatywę zorganizowania owego wyjazdu i mamy nadzieję, że to nie ostatnia nasza wspólna wyprawa.

GALERIA

tekst: Natalia Głowacka

zdjęcia: ks. Piotr Karwowski, Natalia Głowacka

do góry
Copyright © Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Hajnówce 2011