"Niech nasza droga będzie wspólna. Niech nasza modlitwa będzie pokorna. Niech nasza miłość będzie potężna. Niech nasza nadzieja będzie większa od wszystkiego, co się tej nadziei może sprzeciwiać."
Jan Paweł II
Dzisiaj jest: czwartek, 20 czerwca 2024 r.
Imieniny: Bogny, Rafaeli, Rafała

Pielgrzymka do Pratulina

6 październik 2019
Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Hajnówce9 Pielgrzymka Mężczyzn do Pratulina odbyła się 6 października 2019 roku. Wyjazd z Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Hajnówce organizowany był po raz czwarty. Wielu panów wzięło w nim udział po raz kolejny, nie zabrakło również nowicjuszy.

Pielgrzymka mężczyzn do Pratulina.

Kim jest mężczyzna we współczesnym świecie? Jaka jest jego rola w społeczeństwie, domu, Kościele? Czym jest prawdziwe męstwo? Na te pytania próbowali odpowiedzieć sobie uczestnicy 9 Pielgrzymki Mężczyzn do Pratulina, która odbyła się 6 października 2019 roku. Wyjazd z Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Hajnówce organizowany był po raz czwarty. Wielu panów wzięło w nim udział po raz kolejny, nie zabrakło również nowicjuszy.

Tegorocznym tematem przewodnim spotkania był cytat ze Św. Ignacego Antiocheńskiego: „Bądź odporny jak uderzone kowadło”. Rozwinięciem rozważań o tym, jak być niezmiennym i stałym w swojej wierze jak kowadło, które nie podlega zmianom były konferencje Ojca profesora Andrzeja Derdziuka (KUL) „Zmierzyć się z niewiadomym – odporność na stres” oraz dr hab. Adama Zadrogi (KUL) „Trud oczami męża i ojca”.

Pielgrzymujący mężczyźni uczestniczyli we wspólnej modlitwie różańcowej, mogli skorzystać ze spowiedzi świętej, a kulminacyjnym punktem spotkania była Eucharystia w intencji mężczyzn pod przewodnictwem ks. biskupa Kazimierza Gurdy. W trakcie niedzielnych uroczystości odbyło się także poświęcenie i ustawienie krzyża przy Pratulińskim Martyrium oraz projekcja nowego filmu o męczennikach podlaskich. Oprócz doznań duchowych było również coś dla ciała – wspólna Agapa z pyszną, pratulińską grochówką.

Wielkie podziękowania należą się organizatorom za inicjatywę kolejnego, wspólnego wyjazdu, księdzu Piotrowi Karwowskiemu za duchową opiekę oraz wszystkim uczestnikom, którzy zdobyli się na trud całodniowego, modlitewnego spotkania. Do zobaczenia za rok!

tekst: Jan Bagiński

zdjęcia: Ks. Piotr Karwowski, Jan Bagiński, Lech Michalak

W galerii znajdują się zdjęcia kolejnych plansz wystawy znajdującej się w kościele w Pratulinie, a poświęconej Unitom podlaskim. Niezwykle ciekawa jest mapa pokazująca mozaikę religijną pierwszej Rzeczpospolitej. Zachęcamy do czytania i uważnego oglądania. Film opowiadający historię prześladowania unitów podlaskich zostanie niedługo wyświetlony w Hajnówce. Szczegóły w ogłoszeniach parafialnych.

GALERIA  

do góry
Copyright © Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Hajnówce 2011