"Niech nasza droga będzie wspólna. Niech nasza modlitwa będzie pokorna. Niech nasza miłość będzie potężna. Niech nasza nadzieja będzie większa od wszystkiego, co się tej nadziei może sprzeciwiać."
Jan Paweł II
Dzisiaj jest: czwartek, 7 grudnia 2023 r.
Imieniny: Agaty, Dalii, Sobiesława

Październik miesiącem modlitwy różańcowej

1 październik 2019
Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w HajnówcePrzez każde ,,Zdrowaś Maryjo…” i każde rozważanie pozdrawiamy Matkę Bożą, a zarazem oddajemy jej cześć.

  Jest to niezwykle ważny czas w Kościele katolickim. Możemy powierzyć Maryi nie tylko nasze radości i sukcesy, ale także wszystkie smutki i porażki. Matka wysłucha każdego z uwagą, a następnie zaniesie do Boga nasze prośby oraz błagania.

   Członkowie parafialnego oddziału Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży wraz z innymi osobami przygotowały okolicznościową dekorację kościoła na październik. Zamieszczono na niej cytat świętego Jana Pawła II, zaczerpnięty z napisanego przez niego w 2002 roku Listu Apostolskiego „Rosarium Virginis Mariae”. Cytat ten brzmi: ,,Różaniec to skarb, który trzeba odkryć.” Są to niezwykle mądre słowa, ponieważ jeśli nie zrozumiemy mocy jaką posiada w sobie modlitwa różańcowa, to wtedy nie będzie miała ona dla nas większego sensu, a stanie się jedynie ciągłym powtarzaniem tych samych słów. Papież pisał: „…weźcie znów ufnie do rąk koronkę różańca, odkrywając ją na nowo w świetle Pisma Świętego, w harmonii z liturgią, w kontekście codziennego życia”.Pod cytatem na dekoracji został postawiony portret świętego Jana Pawła II. W związku z tym, że do naszej dekoracji posłużono się właśnie takim cytatem, to pod ołtarzem ustawiono kufer, w której znajduje się ogromny różaniec. Jest to znak, że to właśnie on jest dla nas największym skarbem, który być może jeszcze nie w pełni odkryliśmy i nie w pełni doceniamy.

   W liturgiczne wspomnienie Św. Teresy od Dzieciątka Jezus - 1 października - dzieci przygotowujące się do przyjęcia pierwszej Komunii Świętej otrzymały pobłogosławione przez księdza Mariusza różańce. W tegorocznym październiku w sposób szczególny jesteśmy zachęcani, aby modlić się w intencji misji katolickich.

   Wszystkich: dorosłych, dzieci oraz młodzież wraz z rodzicami zapraszamydo odkrycia mocy płynącej z codziennej Eucharystii i różańca.

Dlaczego należy być nie tylko na różańcu, ale też na Mszy Świętej?

         Otóż Msza Święta jest szczególnym rodzajem modlitwy, który daje nam więcej niż najpobożniej odmówiony pacierz, czy różaniec, gdyż tylko na Mszy Świętej możemy przyjąć Chrystusa do swojego serca w Komunii Świętej.

   Potwierdzeniem tych słów są Objawienia Matki Bożej w Gietrzwałdzie koło Olsztyna z 1877 roku: „W czasie objawień dziewczynki zadawały Matce Najświętszej wiele pytań, a Matka Boża przekazywała odpowiedzi i prawdy teologiczne. Gdy Justyna Szafrańska zapytała, czy dziewczynki maja przychodzić rano na różaniec, a dopiero potem uczestniczyć we Mszy Świętej, Maryja powiedziała, że „Należy najpierw wysłuchać Mszy świętej, a potem odmówić różaniec. Msza święta jest ważniejsza od różańca.”                    

LINK DO ARTYKUŁU

Dlaczego Maryja mówi jedynie o „wysłuchaniu” Mszy Świętej, a nie o aktywnym uczestniczeniu w niej jak to powinno być dzisiaj? Gdyż w XIX wieku w czasie objawień cała Msza była sprawowana wyłącznie po łacinie, a małe dzieci nie rozumiały tego języka w przeciwieństwie do wielu dorosłych.

 

GALERIA

tekst: ks. Piotr Karwowski

zdjęcia: Zbigniew Dzwonkowski

 

do góry
Copyright © Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Hajnówce 2011