"Niech nasza droga będzie wspólna. Niech nasza modlitwa będzie pokorna. Niech nasza miłość będzie potężna. Niech nasza nadzieja będzie większa od wszystkiego, co się tej nadziei może sprzeciwiać."
Jan Paweł II
Dzisiaj jest: czwartek, 20 czerwca 2024 r.
Imieniny: Bogny, Rafaeli, Rafała

Hajnówka pod krzyżem

15 wrzesień 2019
Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w HajnówceW piątek 13 września 2019 roku w naszej parafii rozpoczęło się 40-godzinne nabożeństwo adoracyjne.

      Poprzez udział w nim mogliśmy włączyć się w akcje „Polska pod Krzyżem”. Akcja modlitewna jest odpowiedzią na ostatnie wydarzenia w Kościele i na świecie. Na ataki na Kościół ze strony antychrześcijańskich środowisk, na bluźnierstwa, które zaczęły szerzyć się na nieznaną dotąd skalę. Coraz częściej można usłyszeć o atakach, zarówno słownych jak i fizycznych na kapłanów. Kościoły są niszczone i dewastowane zarówno w odległym świecie jak i w samej Europie. Jako chrześcijanie znamy siłę modlitwy. A znakiem zwycięstwa jest dla nas Krzyż Chrystusa. Pełni nadziei w tych dniach modliliśmy się w wielu intencjach w tym także za naszą Ojczyznę i miasto.

           Wszystko zaczęło się w piątek o 18:00 Mszą Świętą. Następnie była adoracja Najświętszego Sakramentu w intencji nowych powołań kapłańskich, misyjnych i zakonnych oraz tych osób, które już podążają drogą powołania. Następnego dnia wierni mogli uczestniczyć we Mszach o 9:00, 12:00 oraz 17:00. Między Mszami również prowadzona była adoracja przez różnie grupy modlitewne. Po Mszy wieczornej odbyła się Droga Krzyżowa ulicami naszego miasta, którą prowadził Ks. Prałat Zbigniew Niemyjski - proboszcz naszej parafii. Wzięły w niej udział różne grupy modlitewne oraz wiekowe. Czytania rozważań każdej stacji zwracały naszą uwagę na problemy codzienności, nasze postępowanie i radzenie sobie z kłopotami. Krzyż był niesiony przez wiernych w zadumie nad własnym krzyżem dnia codziennego. Zakończenie modlitwy tego dnia nastąpiło w kościele pw. Świętych Cyryla i Metodego, gdzie zostały też pobłogosławione krzyże przyniesione przez wiernych ze swoich domów.

        W niedzielę 15 września 2019 roku obchodziliśmy przeniesione z soboty Święto Podwyższenia Krzyża Świętego, które w naszej parafii ma rangę uroczystości odpustowej. Niedziela w kościele parafialnym rozpoczęła się o 7:30 Godzinkami ku czci Najświętszej Maryi Panny. Po głównej Mszy świętej o 12:00 odbyła się procesja Eucharystyczna. Tak jak w poprzednich dniach, tak i w niedzielę odbywała się pomiędzy Mszami adoracja Najświętszego Sakramentu prowadzona przez różne wspólnoty.

          Homilie w tych dniach głosił Ks. Piotr Karwowski. Pierwszego dnia w piątek była ona poświęcona osobie Św. Jana Chryzostoma i jego nauczaniu o Eucharystii, drugiego w sobotę osobie Matki Bożej Bolesnej będącej dla nas wzorem znoszenia cierpień, a trzeciego w niedzielę historii odnalezienia przez Św. Helenę Krzyża Chrystusa i ponownego odzyskania relikwii. W kazaniach uwaga zwrócona była na patriotyzm, bycie prawym, nie wstydzenie się Chrystusa, staranność wykonywania znaku krzyża, siłę modlitwy, mozaiki i freski w naszej parafialnej świątyni oraz, aby w naszej codzienności nie zapominać o obecności Boga i noszeniu symboli religijnych wyrażających przynależność do Chrystusa.

      Parafialny oddział Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży wraz z Księdzem Piotrem stworzył także okolicznościową patriotyczną dekorację umieszczoną na prezbiterium. Te dni pełne modlitwy umocniły nas w wierze i dały siłę na kolejne wyzwania, jakie przynosi nam życie. Uczestnictwo w tych wydarzeniach było pięknym świadectwem naszej wiary.

 

GALERIA

 

                                                                                                                      Elżbieta Bagińska

zdjęcia - Zbigniew Dzwonkowski

do góry
Copyright © Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Hajnówce 2011