"Niech nasza droga będzie wspólna. Niech nasza modlitwa będzie pokorna. Niech nasza miłość będzie potężna. Niech nasza nadzieja będzie większa od wszystkiego, co się tej nadziei może sprzeciwiać."
Jan Paweł II
Dzisiaj jest: piątek, 8 grudnia 2023 r.
Imieniny: Delfiny, Marii, Wirginiusza

IV – Ostatni Koncert Muzyki Organowej i Kameralnej – Hajnówka

12 wrzesień 2018
Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w HajnówceW niedzielę 19 sierpnia br odbył się czwarty i zarazem ostatni w ramach XXI edycji Koncert Muzyki Organowej i Kameralnej Hajnówka 2018. Ostatni koncert odbył się o godz. 13.00 gdyż w tym dniu o godz. 17.00 był występ Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.

Koncerty w hajnowskim kościele odbywają się od 1997 roku Wszystko to za sprawą pasjonatów, którzy powołali Hajnowską Fundację Muzyki Organowej i Kameralnej. Inicjatorem tego dzieła był śp. ks. prał. Marian Świerszczyńskim. Niespotykane nigdzie w Polsce północno-wschodniej prócz Hajnówki 28–ośmio głosowe organy, zbudowane na przełomie XIX i XX wieku przez firmę Schlag und Sohone, które Parafia zakupiła w 1976 roku umożliwiły organizowanie profesjonalnych koncertów w naszym mieście. To już szesnasty sezon koncertów w Hajnówce. Tu przez 21 sezonów, które już minęły, mogliśmy słuchać i podziwiać muzyków-wykonawców z różnych stron świata : z USA, Kanady, Niemiec, Szwecji, Danii, Korei, Finlandii, Belgii i innych krajów oraz wielu wspaniałych wykonawców z Polski.

         Podczas ostatniego Koncertu wystąpili przed licznie zgromadzoną w kościele publicznością pan Józef Kotowicz, który grał na organach – z Białegostoku  i razem z nim wystąpili muzycy z zespołu „Trio sonata” – Vladimir Sklyarenko i Elena Lelchuk oboje z Rosji.

Pani Elena Lelchuk (klawesyn, fortepian) urodziła się w Wołgogradzie – absolwentka Konserwatorium w Saratowie. Po studiach grała w różnych zespołach kameralnych. W 1998 roku została nagrodzona Pierwszą Nagrodą na Międzynarodowym Konkursie w Ragusa ( Włoch ).

Pan Vladimir Sklyarenko (obój) – studiował w Konserwatorium w Saratowie. Solista w Filharmonii w Saratowie. Uczestniczył w wielu międzynarodowych festiwali muzycznych. W 2000 roku otrzymała honorowy tytuł „Wielki Artysta Rosji”.

Pan  dr hab. Józef Kotowicz - znany białostocki muzyk, wykładowca i pedagog  w Zespole Szkół Muzycznych w Białymstoku w zakresie gry na organach i improwizacji organowej. Jako doktor habilitowany jest  adiunktem na Uniwersytecie Muzycznym F. Chopina w Warszawie – Wydział w Białymstoku. Pełni także funkcję Prezesa Białostockiego Stowarzyszenia Musica Sacra i jest Kierownikiem artystycznym Katedralnych Koncertów Organowych w Białymstoku. Jest też Dyrektorowi i zarazem Koordynatorowi Podlaskich Koncertów Muzyki Organowej i Kameralnej. W swoim dorobku artystycznym ma udział w wielu festiwalach i koncertach w kraju i za granicą min. w Szwecji, Danii, Finlandii, Norwegii, Niemczech, Włoszech, Litwie, Białorusi i USA. Ma też w swoim dorobku artystycznym nagrane płyty CD.

Muzycy podczas IV Koncertu wykonali następujące utwory:

J.S. Bach – Chorał „Liebster Jesu wir sind hier”

R. Becker – Toccata D-dur

W. Żeleński – Preludium As-dur

S. Eftestol – The Yarmouth Belle

L. Boccherini – Menuet / tiro – sonata

W. A. Mozar – Serenada cz. 1

W. A. Mozar – Adagio Religioso

G. Groviez – Sarabanda i Allegro

J. M. Wieczorek – 2 impresje

R. Lovlend – Secret Garden

Wszystko co piękne trwa krótko i nasza XXI edycja PODLASKICH  KONCERTÓW MUZYKI  ORGANOWEJ I KAMERALNEJ HAJNÓWKA  2018 dobiegła końca” –  podsumował tegoroczne Koncerty Muzyki Organowej i Kameralnej ks. kan. Józef Poskrobko - gospodarz miejsca.

Ks. Józef podziękował wszystkim tegoroczny wykonawcom! „Pozwólcie Państwo” –  mówił dalej ks. Józef,” że podziękuję również tym, którzy musieli włożyć wiele wysiłku, aby nasze Koncerty mogły dojść w tym sezonie do skutku. Dziękuję za owocną współpracę Dyrektorowi i zarazem Koordynatorowi Podlaskich Koncertów Muzyki Organowej i Kameralnej p. dr hab. Józefowi Kotowiczowi z Białegostoku. W sposób szczególny dziękuję naszym sponsorom – mianowicie: Urzędowi Miasta Hajnówki na ręce pana Burmistrz Jerzego Siraka, a także Starostwu Powiatowemu w Hajnówce.  Myślę, że nasza współpraca będzie też owocna na tym polu w przyszłym  2019 roku. Dziękuję też bardzo tym wszystkim państwu, którzyście przekazali naszej Fundacji 1% od swego podatku”.

         Hajnówka już na stałe wpisała się ze swymi koncertami Muzyki Organowej i Kameralnej do kalendarza kulturalnego naszego regionu i tu, na naszej Podlaskiej i Hajnowskiej Ziemi z pozytywnym skutkiem zaspokaja zainteresowania miłośnikom i koneserom na ten rodzaj muzyki, których z roku na rok przybywa coraz więcej.

         „Proszę Państwa! Pozostało mi jedynie tylko dodać : Do usłyszenia i spotkania z Państwem za rok na naszych Hajnowskich Koncertach Muzyki Organowej i kameralnej! Szczęść Boże!  – tymi słowami zakończył ks. Proboszcz XXI sezon koncertowy w Hajnówce .  

 

do góry
Copyright © Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Hajnówce 2011