"Niech nasza droga będzie wspólna. Niech nasza modlitwa będzie pokorna. Niech nasza miłość będzie potężna. Niech nasza nadzieja będzie większa od wszystkiego, co się tej nadziei może sprzeciwiać."
Jan Paweł II
Dzisiaj jest: piątek, 21 czerwca 2024 r.
Imieniny: Alicji, Alojzego, Rudolfa

II KONCERT MUZYKI ORGOWEJ I KAMERALNEJ HAJNÓWKA 2018

22 lipiec 2018
Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w HajnówceW niedzielę 22.07.2018r w Hajnówce odbył się II Koncert w ramach XXI Edycji Koncertów Muzyki Organowej i Kameralnej Hajnówka 2018.

W tym dniu tak bardzo gorącym w naszym mieście i w okolicy, po południu wielu hajnowian i gości – pasjonatów muzyki organowej i kameralnej licznie przybyło do świątyni p.w. Podwyższenia Krzyża Św., aby wysłuchać kolejnego koncertu. Tego dnia przed licznie zgromadzoną publicznością wystąpili: pan David  Troiano z USA , który grał na organach i Zespół wokalny „Cantamen” z Białegostoku.

David Troiano z USA  – organista, dyrygent oraz tenor liryczny. Koncertował w USA, Kanadzie, we Włoszech, Portugalii, Meksyku, Szwecji i Norwegii, odbył cztery tournee po Finlandii w duecie z barokowym skrzypkiem Tapani Yriola. Interesuje się hiszpańską muzyką epoki baroku oraz muzyką latynoamerykańską, zawłaszcza hiszpańskojęzyczną. Jako specjalista w tej dziedzinie prowadzi wykłady i wykonuje recitale organowe. Studiował na Uniwerystecie Michigan. Obecnie pełni funkcję dyrektora muzyki w Kosciele św. Klary w Detroit. Jest też adiunktem na Uniwersytecie Stanowym Wayne w dziedzinie wokalistyki.

W wykonaniu Davida Troiano wysłuchaliśmy następujących utworów na organy:

- J. S. Bach – Preludium i fuga e-moll

- J. Alyward – Adore Te Devoto

- G. Young – Toccata Pontfical

- M. Sawa – Toccata i fuga

- E. Titcomb – Salve Regina

Zespół wokalny „Cantamen” z Białegostoku.

Zespół wokalny „Cantamen” powstał w lutym 2012 roku. Debiutował występem na IX Podlaskim Festiwalu Wielkanocnym, gdzie wyśpiewał nagrodę główną.Pomimo krótkiej działalności ma w swoim dorobku także nagrodę specjalną zdobytą na XXIV Festiwalu Pieśni Liturgicznej w Białymstoku. Zespół „Cantamen” koncertuje głównie na Podlasiu. W repertuarze zespołu znajdują się utwory sakralne, ludowe oraz muzyka rozrywkowa. Zespół tworzy grupa przyjaciół, których życie związane jest z muzyką – zawodowo lub hobbystycznie – a śpiew jest ich pasją. Zespół „Cantamen”  występuje w składzie: pani Małgorzata Olechno – sopran; pani Paulina Malinowska – alt; pan Adam Boruch – baryton i pan Łukasz Olechno – bas.

Podczas niedzielnego Koncertu muzycy białostoccy wykonali następujące utwory:

- G. G. Gorczycki – omni Die

- M. Staromiejski – Missa Omni Die: Kyrie, sanctus, agnus Dei

- T. Tallis – O Lod give thy Holy Spirit

- W. z Szamotuł  – Błogosławiony człowiek

- F. Guerrero – Beatus es

- T. L. de Victoria – Confitebor Tibi Domine

- A. von Bruck - Komm, Heiliger Geist, Herre Gott

- F. Guerrero – Bestus es

- O. Gjelio – Ubi caritas

Przybyła na koncert publiczność owacjami na stojąco dziękowała artystom: z USA i z Białegostoku za wspaniały koncert. Na  koncercie byli także przedstawiciele Starostwa Powiatowego: pani Jadwiga Dąbrowska - wicestarosta i pan Lech Michalak - przewodniczący Rady Powiatu, które to Starostwo, obok Urzędu Miasta Hajnówka są sponsorami naszych kocertów.

Kolejny – III już Koncert obędzie się w niedzielę 05 sierpnia 2018r o godz. 1845 –  przed hajnowską publicznością wystąpią : pan Ennio Cominnett – będzie grać na organach i towarzyszyć mu będzie pani Krystyna Gołaszewska z Białegostoku grająć na flecie. Zapraszamy wszystkich miłośników muzyki poważnej na nasz kolejny Koncert!

GALERIA.

do góry
Copyright © Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Hajnówce 2011