"Niech nasza droga będzie wspólna. Niech nasza modlitwa będzie pokorna. Niech nasza miłość będzie potężna. Niech nasza nadzieja będzie większa od wszystkiego, co się tej nadziei może sprzeciwiać."
Jan Paweł II
Dzisiaj jest: niedziela, 3 grudnia 2023 r.
Imieniny: Hilarego, Franciszki, Ksawery

XXI SEZON KONCERTÓW HAJNOWSKICH ROZPOCZĘTY

15 lipiec 2018
Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w HajnówceW niedzielę 08 lipca br. w hajnowskim kościele wysłuchaliśmy I Koncertu w ramach XXI Edycji Koncertów Muzyki Organowej i Kameralnej.

Dziś I koncert w ramach XXI już Edycji Koncertów Muzyki Organowej i Kameralnej w Hajnówce. Te koncerty od 1997 co roku odbywają się w naszym hajnowskim kościele. Wszystko to za sprawą pasjonatów, którzy powołali Hajnowską Fundację Muzyki Organowej i Kameralnej.

Inicjatorem tego dzieła był śp. ks. prał. Marian Świerszczyńskim.  Niespotykane nigdzie w Polsce północno-wschodniej prócz Hajnówki 28–ośmio głosowe organy, zbudowane na przełomie XIX i XX wieku przez firmę Schlag und Sohone, które Parafia zakupiła w 1976 roku umożliwiły organizowanie profesjonalnych koncertów w naszym mieście. To już osiemnasty sezon koncertów w Hajnówce. Tu przez 20 sezonów, które już minęły, mogliśmy słuchać i podziwiać muzyków-wykonawców z różnych stron świata: z USA, Kanady, Niemiec, Szwecji, Danii, Korei, Finlandii, Belgii i innych krajów oraz wielu wspaniałych wykonawców z Polski.

Gospodarz miejsca ks. kan. Józef Poskrobko powitał wszystkich słuchaczy przybyłych na I Koncert w nowym sezonie, a także pana dr hab. Józefa Kotowicza – Dyr. Podlaskich Koncertów Muzyki Organowej i Kameralnej z Białegostoku, który dalej poprowadził koncert.

Podczas I Koncertu wystąpili : Kseniya Pogorelaya z Białorusi (organy) i Stanisław Kuk z Białegostoku (skrzypce).

Kseniya Pogorelaya – jest solistką katedry – muzeum św. Zofii w Połockuna Białorusi. Brała udział w licznych koncertach w wielu krajach europejskich. Ukończyła Moskiewskie Konserwatorium w klasie fortepianu i organów. Pracowała jako nauczyciel gry na fortepianie w Instytucie Sztuki w Władywostoku. Repertuar artystki zawiera muzykę od XVI do XXI wieku w tym dzieła francuskiego, angielskiego i niemieckiego baroku. W swoim dorobku artystycznym ma też wiele narań dla radia i telewizji Białorusi.

Stanisław Kuk – ukończył Akademię Muzyczną w Katowicach, gdzie przez kilka lat pracował w Śląskiej Orkiestrze Kameralnej, odnosząc z ta Orkiestrą znakomite sukcesy w kraju i za granicą. Wielokrotnie koncertował w najsłynniejszych salach Europy. od dwudziestu lat związany jest z Białymstokiem, gdzie pracuje jako koncertmistrz Opery i Filharmonii Podlaskiej, a także jest profesorem na Uniwersytecie Muzycznym F. Chopina w Warszawie Wydział w Białymstoku i wykładowcą w Zespole Szkół Muzycznych w Białymstoku.

Podczas koncertu muzycy wykonali następujące utwory:

Anonimu XVII – Praeludium and Fuga D – Dur

J. Vanhal – Fuga C – Dur

Ch. J. Stanley – Voluntary VII e – moll

J. S. Bach – I Sonata g – moll na skrzypce solo

M. Sawa – Partia „Szczęśliwy dzień…” ( 1. Affettuoso, 2. Con dolce zza, 3. Scherzando, 4. Energico.)

Th. Dubois – Prelude, Cantilene religiuse, Interiude.

G. Sonnenfeld – Nocturn Op. 88 nr 5 na skrzypce i organy

A. Piazzolla – Ave Maria na skrzypce i organy

L. J. A. Lefebur Wely – Bolero de koncert

Na zakończenie ks. kan. Józef Poskrobko pogratulował wykonawcom koncertu. Liczne przybyła publiczność gromkimi brawami, na stojąco dziękowała artystom: z Białorusi i z Białegostoku za wspaniały koncert.

Następny Koncert odbędzie się w niedzielę 22 lipca 2018r o godz. 1845 –  przed hajnowską publicznością wystąpią : - David Troiano z USA – organy i Zespół wokalny Cantamen  z Białystoku.

Wszystkich  pasjonatów muzyki organowej i kameralnej zapraszamy na nasz II Koncert.

GALERIA.

do góry
Copyright © Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Hajnówce 2011