"Niech nasza droga będzie wspólna. Niech nasza modlitwa będzie pokorna. Niech nasza miłość będzie potężna. Niech nasza nadzieja będzie większa od wszystkiego, co się tej nadziei może sprzeciwiać."
Jan Paweł II
Dzisiaj jest: poniedziałek, 25 września 2023 r.
Imieniny: Aureli, Kamila, Kleofasa

227 ROCZNICA UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA

7 maj 2018
Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w HajnówceObchody 227 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja rozpoczęły się w Hajnówce już 02 maja o godz. 12.00 przed Urzędem Miasta uroczyście wciągnięto Flagę Państwową na maszt.

Uroczystości 227 rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Hajnówce rozpoczęły się modlitwami. O godz. 930 odprawiono nabożeństwo dziękczynne w intencji Ojczyzny w prawosławnym Soborze Św. Trójcy w Hajnówce. Zaś o godz. 1000 rozpoczęła się uroczysta Msza św. w intencji Ojczyzny w kościele p.w. Podwyższenia Krzyża Św.

Mszę św. celebrował ks. kan. Józef Poskrobko – proboszcz tejże Parafii. We Mszy św. uczestniczyli: p. Senator RP Tadeusz Romańczuk z PiS, p. Starosta Hajnowska Jadwiga Dąbrowska wraz z przewodniczącym Rady Powiatu p. Lechem  Michalakiem, p. Jerzy Sirak – Burmistrz Hajnówki wraz z Radnym Miasta Hajnówka, przedstawiciele Straży Granicznej z Białowieży i Dubicz; Powiatowej Policji ; Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej; wojska – BOT; Służby Więziennej i licznie przybyli do świątyni mieszkańcy Hajnówki i goście.  Przybyły też na tę uroczystość poczty sztandarowe reprezentujące następujące szkoły: Zespół Szkół Zawodowych im. T. Kościuszki w Hajnówce, I LO im. M. C – Skłodowskiej w Hajnówce; sztandar Służby Więziennej w Hajnówce, Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży w Hajnówce i sztandar Akcji Katolickiej. Nie zabrakło też na tej uroczystości Zuchów wraz z opiekunką p. Agnieszką P.

Ks. kan. Jozef Poskrobko w kazaniu nawiązał do wiekopomnej Konstytucji 3 Maja , która była drugą na świecie po Konstytucji Amerykańskiej i przed Konstytucją Francuską. Choć trwała tylko niecały rok wycisnęła ogromne piętno na losach polskiego narodu. Mówił: „… trzeba przypomnieć, że na wiek XIX, gdy Polski nie było na mapach Europy i świata, przypadają szczytowe osiągnięcia polskiej kultury. W żadnym innym okresie naród polski nie wydał takich geniuszów pióra jak: Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki, Zygmunt Krasiński, Cyprian Norwid. Nigdy przedtem muzyka polska nie osiągnęła takich poziomów, jak w twórczości Fryderyka Chopina czy Stanisława Moniuszki. Tak samo w dziedzinie sztuk plastycznych; malarstwa czy rzeźby. XIX stulecie to wiek Jana Matejki, Artura Grottgera, a początek XX wieku to wielostronny geniusz Stanisława Wyspiańskiego i Jacka Malczewskiego, także w XIX wieku dokonuje się rozwój teatru za sprawą Wojciecha Bogusławskiego.
Rozwój kultury duchowej w XIX wieku przygotował i umożliwił Polakom odzyskanie niepodległości. I nie zdołało tej niepodległości zniszczyć szaleństwo nienawiści, które rozpętało się w latach 1939 – 45, a potem trwało w innej postaci aż do roku 1989”. I dodał: „…obchodzone dziś przez nas Święto  przypomina. „Z wiary waszej wola wasza, z woli waszej czyn wasz będzie.” To nic innego, jak przypomnienie słów Norwida: „Piękno na to jest, by zachwycało do pracy, praca by się zmartwychwstało.” Wspomniał też, że „ … czyż nie trzeba dziś nowej Konstytucji tej na miarę „3-go Maja”, by ukrócić samowolę i prywatę , by ukrócić „liberum veto” współczesnych pieniaczy? By zniknęło lekceważenie ludzi przez nieuczciwych krezusów i baronów na publicznych stanowiskach, które miały być służbą przecież?! Maryja, Królowa Polski czeka, żebyśmy podjęli terapię chorych sumień. Bóg, honor i ojczyzna niech będą dla każdego z nas, dla nas wszystkich, najwyższym prawem i świętym obyczajem. Europie będzie bardzo potrzebne to świadectwo naszej wiary. Nie lękajmy się, zachowajmy swoją tożsamość”.

Po Mszy św. nastąpił przemarsz ulicami miasta – ul. 3 Maja i Parkową do Parku Mieskiego pod Pomnik Konstytucji 3 Maja. Przemarszowi towarzyszyła Orkiestra Dęta Straży Pożarnej wraz z mażoretkami. Przy pomniku upamiętniającym uchwalenia Konstytucji 3 Maja odśpiewano hymn Narodowy, były tez okolicznościowe przemówienia p. Burmistrza  Jerzego Siraka i p. Senatora RP Tadeusza Romańczuka  z PiS-u. Następnie duchowni rzymskokatolicki i prawosławny odmówili modlitwy za Ojczyznę, a Orkiestra Dęta wykonała pieśni patriotyczne. Na koniec delegacje szkół, stowarzyszeń, władz państwowych i samorządowych i zakładów pracy złożyli przed Pomnikiem wieńce i kwiaty.

Po południu o godz. 1700 w Hajnowskim Domu Kultury obył się Koncert z okazji Obchodów 227 Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

 

P.s.

Dziękujemy p. Lechowi Lemacha za udostępnienie zdjęć z tej Uroczystości.

GALERIA.

do góry
Copyright © Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Hajnówce 2011