"Niech nasza droga będzie wspólna. Niech nasza modlitwa będzie pokorna. Niech nasza miłość będzie potężna. Niech nasza nadzieja będzie większa od wszystkiego, co się tej nadziei może sprzeciwiać."
Jan Paweł II
Dzisiaj jest: sobota, 2 grudnia 2023 r.
Imieniny: Balbiny, Ksawerego, Pauliny

SPOTKANIE EKUMENICZNE W HAJNÓWCE – 2018.

23 styczeń 2018
Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w HajnówceModlitwy ekumeniczne z udziałem duchowieństwa i wiernych Kościoła Rzymskokatolickiego i Cerkwi Prawosławnej miały miejsce w Hajnówce dnia 21 stycznia 2018r.

           Najpierw o godz. 1700 wierni obu wyznań zebrali się w  kościele Rzymskokatolickim p.w. Podwyższenia Krzyża Św., gdzie została odprawiona Msza święta, koncelebrowana przez proboszcza ks. kan. Józefa Poskrobko oraz ks. Mariusza Muchę – wikariusza hajnowskiego. Homilię podczas Mszy św. wygłosił współpracownik prawosławnego dziekana hajnowskiego ks. Prot. Jerzy Charytoniuk. Kaznodzieja nawiązał do wspólnej tradycji chrześcijańskiej, podkreślając to co łączy oba wyznania, szczególnie na Hajnowskiej Ziemi. Kończąc swoje wystąpienie wyraził też wolę, że troska o jedność chrześcijan powinna stale towarzyszyć wyznawcom  Chrystusa, także gdy skończy się kolejny Tydzień powszechnej Modlitw o Jedność Chrześcijan.

           Na zakończenie Mszy św. zabrał głos ks. mitrat Michał Niegierewicz dziękując za wspólną modlitwę i zaprosił wszystkich na drugą część Modlitw o Jedność Chrześcijan do Soboru Św. Trójcy.  

            Następnie po Mszy św. w kościele p.w. Podwyższenia Krzyża Św. uczestnicy Modlitw o Jedność Chrześcijan udali się na godz. 1800 do prawosławnego Soboru Trójcy Św., gdzie zostały odprawione Nieszpory przez ks. prot. Pawła Strelingowa i diakona Marka Maciukę. Po zakończeniu liturgii Nieszporów kazanie wygłosił ks. Mariusz Woltański– wikariusz Parafii p.w. Podwyższenia Krzyża Św. w Hajnówce. Zwrócił on uwagę, że od wielu lat ludzie dobrej woli wspólnie szukają elementów łączących wszystkich chrześcijan, a szczególnie wyznań: rzymskokatolickiego i prawosławnego, czego dowodem było choćby wspólne ekumeniczne spotkanie pod Krzyżem Chrystusa w 1999 roku w Drohiczynie Papieża  - dziś św. Jana Pawła II z abpem Sawą – Metropolitą Prawosławnym całej Polski oraz innymi przedstawicielami religii chrześcijańskich i nie tylko chrześcijańskich.

             Na koniec nabożeństwa w cerkwi ks. kan. Józef Poskrobko – proboszcz Parafii p.w. Podwyższenia Krzyża Św. w Hajnówce podziękował za wspólne modlitwy prawosławnemu dziekanowi hajnowskiemu księdzu mitratowi Michałowi Niegierewiczowiyżem , nestorowi modlitewnych spotkań ekumenicznych, który uczestniczy w nich od samego początku i wyraził nadzieję, że „… te wspólne modlitwy, odbywające się w naszym mieście już prawie od 40 lat, są małymi krokami zmierzającymi ku jedności…” i zachęcał, a zarazem przypomniał, że „… choć skończy się Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan – to każdy chrześcijanin ma obowiązek codziennie modlić w tej intencji.”            

              W modlitwach zarówno w kościele jak i w cerkwi, oprócz wyżej wymienionych kapłanów  uczestniczyli również księża Kościoła Rzymskokatoliccy: ks. prał. Zbigniew Niemyjski – Dziekan Hajnowski i proboszcz w Narwi, ks. Kan. Zygmunt Bronicki – proboszcz Parafii p.w. Św. Cyryla i Metodego w Hajnówce, ks. Aleksander Barbieri – kapelan SS. Klarysek i Szpitala w Hajnówce, ks. Mariusz Mucha – wikariusze Parafii  Podwyższenia Krzyża Św. w Hajnówce, ks. Rafał Zbucki – wikariusz Parafii p.w. Św. Cyryla i Metodego w Hajnówce  oraz duchowni Cerkwi Prawosławnej: ks. prot. Andrzej Busławski, ks. prot.  Marek Jurczuk, ks. Paweł Korszak – wikariusze Soboru Św. Trójcy w Hajnówce i ks. protodiakon Marek Maciuka.

               Były także na wspólnych ekumenicznych modlitwach o Jedność Chrześcijan Siostry Misjonarki Św. Rodziny oraz wierni obu wyznań chrześcijańskich – oprawę zaś muzyczną uświetniały swoim śpiewem: w cerkwi Chór Soboru Trójcy Świętej, w kościele Zespół „ Śpiewajmy Panu”.

 

GALERIA.

do góry
Copyright © Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Hajnówce 2011