"Niech nasza droga będzie wspólna. Niech nasza modlitwa będzie pokorna. Niech nasza miłość będzie potężna. Niech nasza nadzieja będzie większa od wszystkiego, co się tej nadziei może sprzeciwiać."
Jan Paweł II
Dzisiaj jest: sobota, 2 grudnia 2023 r.
Imieniny: Balbiny, Ksawerego, Pauliny

NOWY KRZYŻ ZNÓW GÓRUJE NAD NASZYM KOŚCIOŁEM!

14 grudzień 2017
Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w HajnówceKrzyżu Chrystusa, bądźże pochwalony, na wieczne czasy bądźże pozdrowiony! Z Ciebie moc płynie i męstwo, w Tobie jest nasze zwycięstwo!


 

W poniedziałek 12 grudnia 2017 r,  po 83 dniach ( to prawie 3 miesiące ) od zwalenia, został zainstalowany nowy krzyż na wieży naszego kościoła Podwyższenia Krzyża Św. w Hajnówce.

          Przypomnijmy, że również w poniedziałek 18 września 2017 r około godz. 1300 wichura zwaliła krzyż z wieży naszego kościoła. Potężne wiatry, które wiały nad Hajnówką we wrześniu br. były przyczyną  zwalenia krzyża z wieży kościoła, która ma wysokość 35 m. W całym nieszczęściu jakie spotkało wtedy naszą  wspólnotę parafialną mieliśmy szczęście, że spadający ponad 3,5 m, ciężki – ważący ok. 200 kg metalowy krzyż nie uszkodził dachu kościoła i nie wyrządził krzywy, bądź kalectwa przypadkowym przechodniom – był to przecież środek dnia, a krzyż spadł w bramę wjazdową po lewej stronie od wejścia do kościoła. Zanim wykonano nowy krzyż trzeba było przygotować iglicę wieży do nowego obsadzenia krzyża, oczyszczając gniazdo mocujące, a  nie była to łatwa sprawa ze względu na wspomnianą wysokość, gdyż w okolicy nie było takiego podnośnika, który by sięgał tak wysoko.    

Stary skorodowany krzyż, który w latach sześćdziesiątych został ustawiony na wieży hajnowskiego kościoła został zastąpiony nowym krzyżem wykonanym z nierdzewnej stali, jego całkowity ciężar to około 80 kg . Nowy krzyż został wykonany w Biesku Podlaskim i ma 2 m wysokości ( widoczny na iglicy wieży krzyż ) i 4 m tzw. zakotwiczenia, czyli przedłużenie pionowego ramienia, które jest umieszczone w środku wieży, jako zabezpieczenie ( patrz Galeria zdjęć ).

            Serdecznie dziękuję wykonawcom nowego Krzyża oraz tym wszystkim, którzy pomogli zainstalować go na wieży kościoła. Tę jakże trudną i niebezpieczną pracę wykonała Firma pana Marka Ginszta z Hajnówki. Pomagali my panowie: Dariusz Niewiński z Bielska Podlaskiego i Sylwester Zgiet z Siemiatycz. Na wiosnę zostanie też wykonana nowa instalacja piorunochronowa na wieży i na całym kościele. 

              Panu Bogu niech będą dzięki za bezpiecznie wykonaną pracę, a wszystkim Parafianom i ludziom dobrej woli dziękuję za modlitwę w tej intencji.

                                                                                                             Ks. Proboszcz .

                                                     GALERIA.

do góry
Copyright © Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Hajnówce 2011