"Niech nasza droga będzie wspólna. Niech nasza modlitwa będzie pokorna. Niech nasza miłość będzie potężna. Niech nasza nadzieja będzie większa od wszystkiego, co się tej nadziei może sprzeciwiać."
Jan Paweł II
Dzisiaj jest: poniedziałek, 22 lipca 2024 r.
Imieniny: Magdaleny, Mileny, Wawrzyńca

III Koncert Muzyki Organowej i Kameralnej - Hajnówka 2017.

11 sierpierń 2017
Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w HajnówceW niedzielę 06 sierpnia br. wysłuchaliśmy Koncertu Muzyki Organowej i Kameralnej w naszym kościele p.w. Podwyższenia Krzyża Św. Na organach grał pan Radosław Marzec, a towarzyszyła mu grając na wiolonczeli pani Renata Marzec – małżeństwo z Bydgoszczy.

W upalną niedzielę 06 sierpnia br mogliśmy się trochę ochłodzić słuchając wspaniałego Koncertu Muzyki Organowej i Kameralnej Hajnówka 2017. Pomimo wakacyjnych urlopów, wielu melomanów muzyki organowej z naszego miasta, a także spora grupa gości odpoczywających w Hajnówce i okolicy przybyli na kolejny - III Koncert. Tym razem przed hajnowską publicznością i przybyłymi gośćmi wystąpiło dwoje muzyków - pan Radosław Marzec, który koncertował grając na organach i pani Renata Marzec – grała na wiolonczeli, małżeństwo z Bydgoszczy.

Ks. kan. Józef Poskrobko proboszcz Parafii i gospodarz miejsca koncertu powitał przybyłych artystów i zgromadzonych miłośników muzyki poważnej, życząc wszystkim wspaniałych artystycznych doznań.

Pan Radosław Marzec – muzyk z Bydgoszczy. Ukończył Akademię muzyczną im. F. Nowowiejskiego  w Bydgoszczy w klasie organów prof. Piotra Grajtera. Dalej swoje umiejętności gry na organach doskonalił w konserwatorium Muzycznym w Strasburgu. Jest laureatem wielu konkursów organowych w kraju: min. w Rumii i za granicą: w Kaliningradzie. W 2005 roku wydał książkę pod tytułem „Interpretacja utworów organowych Jana Sebastiana Bacha w świetle źródeł XVIII wiecznych”. Jako doktor habilitowany pracuje na stanowisku profesora w klasie organów Wydziału Instrumentalnego Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, a w ostatnim czasie otrzymał od Prezydenta RP tytuł profesora.

Pani Renata Marzec – ukończyła studia w Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Obecnie pełni funkcję dziekana Wydziału Instrumentalnego w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. W swojej działalności artystycznej współpracowała z Orkiestrą Kameralną Capella Bydgostiensis oraz regularnie koncertowała w kraju i za granicą. Pracę zawodową związała ze swoją macierzystą uczelnią, w której prowadzi klasę wiolonczeli oraz zespoły kameralne. Jako pedagog muzyczny pracuje też w PSM I II st. w Inowrocławiu. Za swoją pracę artystyczno – dydaktyczną otrzymała szereg nagród. Od kilku lat  koncertuje z mężem Radosławem Marcem współtworząc duet „Cellorganic”.     

Muzycy podczas III Koncertu wykonali następujące utwory:

  1. Franz Liszt – Preludium i Fuga nt. B – A – C – H (organy solo)
  2. Sulkhan Tsintsadze – Sonata for cello (wiolonczela solo)

- Intermezzo i toccata

- Menuet

- Finale

  1. Franz Liszt – Ave Maris Stella (organy solo)
  2. Albert Kellermann – Hebrew tune op. 23 (duet: wiolonczela i organy)
  3. Friedrich Gernsheim – Elohenu ((melodia hebrajska)) – (duet: wiolonczela i organy)
  4. Joseph Sulzer – Saraband op. 8 (duet: wiolonczela i organy)
  5. Felix Mendelssohn-Bartholdy (organy solo)

- La Fileuse (tr. Enrico Bossi)

- Marche Nuptiale (tr. Theodore Dubois)

Hajnowska publiczność gromkimi brawami i owacjami na stojąco dziękowała artystom za wspaniałą muzykę, jaką usłyszała podczas Koncertu, a także za przeżycia artystyczne, jakich doznała podczas tego koncertu. Na zakończenie Koncertu ks. kan. Józef Poskrobko podziękował artystom – muzykom za wspaniałe wykonanie utworów, zwracając uwagę na utwory wykonany przez muzyków grających wspólnie na organach i wiolonczeli. Zwrócił też uwagę, „ że obok koncertów Muzyki Cerkiewnej w maju, czy cyklicznej imprezy muzycznej „Przebojem na antenę” –  Koncerty Muzyki Organowej i Kameralnej w Hajnówce obywające się w tej hajnowskiej świątyni przez dwadzieścia lat, co roku gromadzą wielu miłośników tego typu muzyki i podnoszą nasze miasto do rangi ośrodka promującego muzykę poważną”.   

Ostatni - IV Koncert w ramach Podlaskich Koncertów Muzyki Organowej i Kameralnej Hajnówka 2017 już 20 sierpnia br. o godz. 1845.  Wystąpią wtedy przed hajnowską publicznością : pan Józef Kotowicz z Białegostoku, który będzie grał na organach oraz usłyszymy panią Astą Kriksciunaite – sopran z Litwy.  

Zapraszamy na nasz ostani w tym sezonie Koncert.

GALERIA.

do góry
Copyright © Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Hajnówce 2011