"Niech nasza droga będzie wspólna. Niech nasza modlitwa będzie pokorna. Niech nasza miłość będzie potężna. Niech nasza nadzieja będzie większa od wszystkiego, co się tej nadziei może sprzeciwiać."
Jan Paweł II
Dzisiaj jest: czwartek, 7 grudnia 2023 r.
Imieniny: Agaty, Dalii, Sobiesława

II Koncert Muzyki Organowej i Kameralnej - Hajnówka 2017

29 lipiec 2017
Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w HajnówceW niedzielę 23.07.2017r w Hajnówce odbył się II Koncert Muzyki Organowej i Kameralnej.

W hajnowskim kościele p.w. Podwyższenia Krzyża Św.  niedzielę 23.07.br odbył się II Koncert w ramach XX Edycji Koncertów Muzyki Organowej i Kameralnej. Jak zwykle liczne grono pasjonatów muzyki organowej przybył do świątyni , aby wysłuchać kolejnego koncertu. Tego dnia przed zgromadzoną publicznością wystąpili: pan Joachim Neugart z Niemiec  – koncertował grając na organach i Tomasz Kwiatkowski z Białegostoku  grał na gitarze.

Joachim Neugart – studiował na Uniwersytecie w Saarland w klasie organów i dyrygentury. Od 1988 roku pełni obowiązki dyrektora muzycznego 800 – letniej Kolegiaty Św. Kwiryniusza w Neuss, gdzie prowadzi chóry istniejące przy tej romańskiej świątyni. Był wykładowcą dyrygentury w Konserwatorium Muzyki Religijnej Św. Grzegorza w Aachen i na Uniwersytecie Roberta Schumana w Dusseldorfie. Odbył wiele tournee koncertowych min. w Norwegii, Hiszpanii, Francji, USA, Japonii i Polski. Nagrał wiele płyt CD z muzyką organową i chóralną.

Tomasz Kwiatkowski – urodził w Inowrocławiu i tam ukończył Państwową Szkołę Muzyczną I i II stopnia w klasie gitary. W 2009 roku ukończył Uniwersytet Muzyczny w Białymstoku w klasie gitary. Uczestniczył w wielu konkursach festiwalach gitarowych oraz w lekcjach mistrzowskich prowadzonych przez wybitnych pedagogów polskich i zagranicznych. Wykonywał wiele recitali w Polsce, w Niemczech, Francji i Szwecji. Obecnie pracuje jako nauczyciel gitary w Zespole Szkół Muzycznych im. I. Paderewskiego w Białymstoku i w Prywatnej Szkole Muzycznej I stopnia nr 3 w Białymstoku.

Muzycy wykonali podczas Koncertu następujące utwory:

S. Karg-Elert – Choralimprovisation „Wer Weis wie nahe mir mein Ende”

F. Sor – Etiuda h-moll op.35

J. K. Mertz – Flowers of my native contry

C. Saint-Saens – Preludium i fuga H-dur

M. Giuliani – Wariacje na temat follii hiszpańskiej

A. Lauro – Walc wenezuelski

I. Albeniz – Asturias

F. Mendelssohn – Sonata c-moll op.65,2

Na zakończenie Koncertu publiczność hajnowska gromkimi brawami i owacjami na stojąco podziękowała wykonawcom za wspaniałe przeżycia muzyczne, jakich doznała słuchając wykonywanych utworów. Ks. kan. Józef Poskrobko – gospodarz miejsca podkreślił, że „ wspaniała muzyka w wykonaniu równie wspaniałych artystów przyniosła wszystkim słuchaczom w tym skwarnym dniu trochę duchowej ochłody”. Ks. Proboszcz podziękował też p. Józefowi Kotowiczowi – Dyrektorowi Podlaskich Koncertów Organowych w Białymstoku za prowadzenie tego Koncertu. 

Kolejny – III już Koncert obędzie się w niedzielę 06 sierpnia 2017r o godz. 1845 –  przed hajnowską publicznością wystąpią : Radosław Marzec – będzie grać na organach i Renata marzec z Bydgoszczy – zagra na wiolonczeli.

Zapraszamy więc wszystkich miłośników muzyki poważnej na ten Koncert!

GALERIA.

do góry
Copyright © Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Hajnówce 2011