"Niech nasza droga będzie wspólna. Niech nasza modlitwa będzie pokorna. Niech nasza miłość będzie potężna. Niech nasza nadzieja będzie większa od wszystkiego, co się tej nadziei może sprzeciwiać."
Jan Paweł II
Dzisiaj jest: piątek, 8 grudnia 2023 r.
Imieniny: Delfiny, Marii, Wirginiusza

XX SEZON KONCERTÓW HAJNOWSKICH ROZPOCZĘTY (I KONCERT)

10 lipiec 2017
Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w HajnówceW niedzielę 09 lipca br. w hajnowskim kościele wysłuchaliśmy I Koncertu w ramach XX Edycji Koncertów Muzyki Organowej i Kameralnej.

Wszystko to za sprawą pasjonatów, którzy powołali Hajnowską Fundację Muzyki Organowej i Kameralnej. Inicjatorem tego dzieła był śp. ks. prał. Marian Świerszczyńskim. Niespotykane nigdzie w Polsce północno-wschodniej prócz Hajnówki 28–ośmio głosowe organy, zbudowane na przełomie XIX i XX wieku przez firmę Schlag und Sohone, które Parafia zakupiła w 1976 roku umożliwiły organizowanie profesjonalnych koncertów w naszym mieście. To już dwudziesty sezon koncertów w Hajnówce. Tu przez 19 sezonów mogliśmy słuchać i podziwiać muzyków-wykonawców z różnych stron świata : z USA, Kanady, Niemiec, Szwecji, Danii, Korei, Finlandii, Belgii i innych krajów oraz wielu wspaniałych wykonawców z Polski.

Ks. kan. Józef Poskrobko - proboszcz naszej Parafii i Prezes Hajnowskiej Fundacji Muzyki Organowej i Kameralnej otworzył  XX edycję PODLASKICH  KONCERTÓW  ORGANOWYCH  HAJNÓWKA  2017 i powitał wykonawców i licznie przybyłych na koncert melomanów z Hajnówki i Gości oraz Dyrektora Podlaskich Koncertów pana dr hab. Józefa Kotowicza z Białegostoku, który dalej poprowadził koncert.

Podczas Koncertu wystąpili : Ennio Cominetti z Włoch (organy) i duet: Piotr Krakowiak i Piotr Przydworski z Białegostoku (skrzypce).

Pan Ennio Cominetti – włoski organista, kompozytor, pedagog, kompozytor. Występował na wielu festiwalach organowych w Europie, Azji, Afryce, USA, Kanadzie i Ameryce Południowej. Nagrał wiele płyt CD dla włoskich i niemieckich firm fonograficznych. Założył zespoły: „Orchestra Camerstica Lombarda” i „Soli Deo Gloria”. Od 1998 roku jest dyrektorem Departamentu Muzyki Kościelnej i profesorem Akademii Sztuk w Rzymie.

Pan Piotr Krakowiak – ukończył Akademię Muzyczną im. F. Chopina w Warszawie, Filia w Białymstoku w klasie skrzypiec, dalsze studia podyplomowe kontynuował a Akademii Muzycznej w Warszawie. Jest muzykiem orkiestry Opery i Filharmonii Podlaskiej i pedagogiem w Zespole Szkół Muzycznych w Białymstoku.

Pan Piotr Przydworski – absolwent Akademii Muzycznej Bydgoszczy w klasie skrzypiec. Współpracował z orkiestrami w Bydgoszczy, Częstochowie, Toruniu, Warszawskiej Operze Kameralnej, w Portugali. Od roku 1998 jest członkiem Orkiestry Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku. Jest założycielem zespołu kameralnego „Kwartet Dworski”. W roku 2014 został nagrodzony przez Ministra kultury odznaczenie „zasłużony dla kultury polskiej”.

Podczas koncertu muzycy wykonali następujące utwory:

- G.Ph. Telemann – Fantazja VII na skrzypce solo

- G.Ph. Telemann – Fantazja IX na skrzypce solo

- F. Mendelssohn-Bartholdy – Preludium i fuga G-dur (organy)

- L. J. Lefebure-Wely – Bolero de concert op. 166 (organy)

- G.Ph. Telemann –Sonata kanoniczna nr I na skrzypce solo

- G.Ph. Telemann –Sonata kanoniczna nr II na skrzypce solo

- G.Ph. Telemann –Sonata kanoniczna nr III na skrzypce solo

- Th. Dubois – Toccata In G (organy)

- M. E. Bossi – Stunde der freude op. 132 n.5 (organy)

Na zakończenie ks. kan. Józef Poskrobko pogratulował wykonawcom koncertu. Liczne przybyła publiczność gromkimi brawami, na stojąco dziękowała artystom: z Włoch  i z Białegostoku za wspaniały koncert.

Następny Koncert w niedzielę 23 lipca 2017r o godz. 1845 –  przed hajnowską publicznością wystąpią : Joachim Neugart (Niemcy) – organy i Tomasz Kwiatkowski (Białystok) – gitara.

Wszystkich  pasjonatów muzyki organowej i kameralnej zapraszamy na nasz II Koncert.

GALERIA.

do góry
Copyright © Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Hajnówce 2011