"Niech nasza droga będzie wspólna. Niech nasza modlitwa będzie pokorna. Niech nasza miłość będzie potężna. Niech nasza nadzieja będzie większa od wszystkiego, co się tej nadziei może sprzeciwiać."
Jan Paweł II
Dzisiaj jest: piątek, 8 grudnia 2023 r.
Imieniny: Delfiny, Marii, Wirginiusza

NIEDZIELA PALMOWA W NASZEJ PARAFII (2017)

12 kwiecień 2017
Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w HajnówceNiedziela Palmowa zwana też pod nazwą Niedzielą Męki Pańskiej. Rozpoczyna ona czas bezpośredniego przygotowania do Uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego.

Na pamiątkę uroczystego wjazdu Pana Jezusa do Jerozolimy w tym dniu święcimy zielone gałązki zwane „palmami” i idziemy w procesji za krzyżem, śpiewając „Hosanna Synowi Bożemu… Hosanna…”. Ale też zaraz po uroczystym wjeździe jesteśmy świadkami Męki Chrystusa Pana, gdzie radosne „hosanna” zagłusza wołanie „ukrzyżuj!”.

Palmy to symbol odradzającego się życia. Poświęcone palmy są przechowywane w domu i symbolizują Boży pokój i zwycięstwo Chrystusa.

Uroczystą Sumę odprawił, poświęcił palmy i przewodniczył procesji ks. kan. Józef Poskrobko – proboszcz tutejszej Parafii.

Niedziela Palmowa rozpoczyna też Wielki Tydzień, którego punktem kulminacyjnym jest Triduum Paschalne, czyli „trzy święte dni” , w czasie których co roku na nowo przeżywamy misterium Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Tym dniom towarzyszy wyciszenie i skupienie.

GALERIA.

do góry
Copyright © Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Hajnówce 2011