"Niech nasza droga będzie wspólna. Niech nasza modlitwa będzie pokorna. Niech nasza miłość będzie potężna. Niech nasza nadzieja będzie większa od wszystkiego, co się tej nadziei może sprzeciwiać."
Jan Paweł II
Dzisiaj jest: poniedziałek, 26 luty 2024 r.
Imieniny: Bogumiła, Eweliny, Mirosława

XXV Światowy Dzień Chorego w Hajnówce

28 luty 2017
Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w HajnówceW sobotę 11 lutego br obchodziliśmy liturgiczne wspomnienie Matki Bożej z Lourdes i XXV Światowy Dzień Chorego. W tym dniu w sposób szczególny pamiętaliśmy o chorych i cierpiących, a także o tych, którzy się nimi opiekują i im towarzyszą.

Ojciec Święty Franciszek w swoim orędziu na ten dzień zachęca nas wszystkich do modlitwy o to, abyśmy zawsze umieli odnosić się do chorego jak do osoby, która nosi w sobie dar, którym powinna dzielić się z innymi. Papież podkreśla, że Światowy Dzień Chorego jest okazją do znalezienia nowego bodźca, którym ma  ,,upowszechniać kulturę szacunku dla życia, zdrowia i środowiska’’. Wyraża też swoją bliskość z chorymi i ich rodzinami, a także uznanie wobec tych, którzy w różny sposób pomagają chorym.

      11 lutego 2017 r. o godz. 1100  ks. kan. Józef Poskrobko,  ks. Paweł Hryniewicki  oraz  dk. Mariusz Mucha odwiedzili pacjentów i podopiecznych oddziału Opiekuńczego  w Szpitalu na Żabiej Górce. Księża odprawili nabożeństwo chorym, podczas którego udzielili Sakramentu Namaszczenia Chorych. Istotnym faktem było też skorzystanie podopiecznych  z sakramentu pokuty i pojednania. Wolontariuszki Zespołu Parafialnego Caritas  wręczyły wszystkim podopiecznym upominki. Po nabożeństwie odbyło  się spotkanie z pracownikami oddziału. Dla pacjentów takie spotkanie jest niezwykle ważne i przynosi ulgę w codziennej walce z cierpieniem.

      Także w tym dniu została doprawiona Msza św. w naszym Powiatowym Szpitalu. Najświętszą Ofairę za chorych przebywających w hajnowskim szptalu, za lekarzy, pielęgniarki i personel zatrudniony w szpitalu sprawował O. Adalbert - który zastępował w tym czasie nieobecnego kapelana ks. Aleksandro. podczas Mszy św. obecnym w kaplicy szpitalnej został udzelony Sakrament Namaszczenia Chorych, zas po Mszy św. ks. kan. Józef Poskrobko - proboszcz naszej Parafii i ks. Paweł Hryniewicki udzieli tego sakramentu chorychym leżącym na oddziałach. W modlitwach za chorych w szpitalu uczestniczyła pani dyr. Eugenia Olszewska.

      W kościele zaś parafialnym na Mszy Świętej o godz. 1700  - którą sprawował ks. proboszcz Józef Poskrobko uczestniczyli pozostali chorzy parafianie, doświadczeni tajemnicą krzyża, doświadczeni cierpieniem fizycznym i duchowym. Podczas tej Eucharystii wierni mieli możliwość skorzystania z Sakramentu Namaszczenia Chorych,  który jest wsparciem w walce z chorobą i umacnia do znoszeniem jej trudów. Wielu chorych parafian z tej okazji skorzystało.

 

GALERIA.

do góry
Copyright © Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Hajnówce 2011