"Niech nasza droga będzie wspólna. Niech nasza modlitwa będzie pokorna. Niech nasza miłość będzie potężna. Niech nasza nadzieja będzie większa od wszystkiego, co się tej nadziei może sprzeciwiać."
Jan Paweł II
Dzisiaj jest: środa, 17 kwietnia 2024 r.
Imieniny: Anicety, Klary, Rudolfina

WIZYTA W HAJNÓWCE PANA PREZYDENTA RP DR ANDRZEJA DUDY

28 październik 2016
Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w HajnówceWe wtorek 25 października 2016r do Hajnówki przyjechał nadzwyczajny Gość – Prezydent RP Pan dr Andrzej Duda.

Tak wspaniałego wydarzenia nie zakłócił nawet padający deszcz, który momentami  przemieniał się w ulewę. Po  godz. 1430 kolumna samochodów towarzysząca Panu Prezydentowi przybyła do Hajnówki. Wizyta  Pana Prezydenta rozpoczęła się od nawiedzenia prawosławnego Soboru Św. Trójcy. Po krótkim zatrzymaniu się na plebanii u ks. mitrata Michała Niegierewicza  Pan Prezydent modlił się w Soborze i zwiedzał cerkiew.

Kolejnym etapem wizyty znakomitego Gości była Parafia Rzymskokatolicka p.w. Podwyższenia Krzyża Św. w naszym mieście. Po przybyciu na parafię ks. kan. Józef Poskrobko – gospodarz przywitał dostojnego Gościa i prosił Pana Prezydenta, aby na chwilę mogli się udać się do kościoła na krótką modlitwę i zwiedzanie świątyni (pragnę dodać, iż ten punkt programu – nawiedzenie kościoła przez  Pana Prezydenta nie był ujęty w oficjalnym programie wizyty prezydenckiej w Hajnówce).   Po krótkim nawiedzeniu świątyni Prezydent RP dr Andrzej Duda udał się na skromny obiad na plebanię. Tu na Pana Prezydenta czekali zaproszeni goście; hajnowscy duchowni obu wyznań: Kościoła Rzymskokatolickiego i Cerkwi Prawosławnej, przedstawiciele władz samorządowych z naszego powiatu, władze województwa, przedstawiciele Parlamentu – senatorowie i przedstawiciele radnych Sejmiku Podlaskiego. Przed posiłkiem gospodarz miejsca ks. kan. Józef Poskrobko powitał Pana Prezydenta i przedstawił zaproszonych gości. Po skromnym obiedzie zostały wręczone upominki  Panu Prezydentowi – ks. Proboszcz dziękując za wizytę przekazał na pamiątkę płaskorzeźbę „Dobrego Pasterza” (wykonaną przez hajnowskiego rzeźbiarza p. S. Żedzia), pan Burmistrz Jerzy Sirak wręczył zaś Panu Prezydentowi obraz przedstawiający naszą Puszczę Białowieską i płaskorzeźbę – św. Katarzynę – od hajnowskich kolejarzy. Pan Prezydent zaś ks. Proboszczowi i panu Burmistrzowi przekazał grawertony, które będą przypominały wizytę w Hajnówce tak zacnego Gościa.

Bezpośrednio po obiedzie Pan Prezydent dr Andrzej Duda udał w strugach deszczu do amfiteatru położonego w miejskim parku na spotkanie z mieszkańcami Hajnówki i naszego powiatu. Pomimo lejącego deszczu w hajnowskim amfiteatrze zebrało się około 1 500 osób. Piszę celowo raz jeszcze słownie liczbę przybyłych na spotkanie: tysiąc pięćset osób – gdyż niektórzy korespondenci  np. Radia Białystok podali następnego dnia we wiadomościach, że było około 500 osób – tak liczących odsyłam do zdjęć ze spotkania, bo może byli na innym jakimś spotkani, a może to zazdrość, że i w Hajnówce ludzie szanują Pana Prezydenta.    

Po powitaniu przez pana Burmistrza Jerzego Sikraka głos zabrał Pan Prezydent, który z wielkim znawstwem problemów naszego regionu zrelacjonował sytuację w naszym regionie ściany wschodniej, a także obecną sytuację w naszym kraju podkreślając duże osiągnięcia obecnego Rządu, który w tym dniu zakończył rok swojej działalności. Pan Prezydent odniósł się też bezpośrednio do problemów związanych z naszą Puszczą Białowieską –podkreślając, że to ludność tu mieszkająca wie jak tą Puszczą dobrze gospodarować. Wystąpienie Prezydenta były przerywane gromkimi brawami.

Na koniec spotkania Pan Prezydent zszedł do ludzi, aby osobiście z każdym, kto chciał i się przedarł przez kordon ochrony BOR mógł chwilę porozmawiać, dać autograf czy uścisnąć rękę.  

Było to pierwsze, tak bezpośrednie spotkanie urzędującego Prezydenta RP z mieszkańcami Hajnówki, wprawdzie bywali w Hajnówce już wcześniej inni  prezydenci, ale były to tylko spotkania podczas koncertu na Festiwalu Muzyki Cerkiewnej, czy też inne małe spotkania dla zamkniętego grona. 

Na pewno mieszańcy Hajnówki i naszego powiatu będą długo wspominać pierwsze tak bezpośrednie spotkanie z Panem Prezydentem RP dr Andrzejem Dudą.

Dziękujemy tym wszystkim, którzy pomimo lejącego deszczu przyszli, bądź przyjechali  25 października 2016r do hajnowskiego amfiteatru na spotkanie z Panem Prezydentem RP.

GALERIA.

do góry
Copyright © Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Hajnówce 2011