"Niech nasza droga będzie wspólna. Niech nasza modlitwa będzie pokorna. Niech nasza miłość będzie potężna. Niech nasza nadzieja będzie większa od wszystkiego, co się tej nadziei może sprzeciwiać."
Jan Paweł II
Dzisiaj jest: poniedziałek, 26 luty 2024 r.
Imieniny: Bogumiła, Eweliny, Mirosława

Uroczystości Odpustowe Podwyższenia Krzyża Świętego

14 wrzesień 2016
Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w HajnówceDla ludzi wierzących krzyż jest najświętszym symbolem, znakiem zbawczej męki Chrystusa. Niektórzy uważają jednak, że w XXI w. nie ma już miejsca na miłość, ofiarę i poświęcenie, a dla znaku krzyża nie ma miejsca w przestrzeni publicznej.

W naszej parafii znak krzyża chcemy czcić w sposób szczególny, ponieważ Święto Podwyższenia Krzyża Świętego zostało wybrane jako tytuł patronalny naszej świątyni. To święto jest obchodzone zarówno w kościele katolickim jak i wschodnim. Związane jest z tradycją odnalezienia relikwii krzyża, na którym umarł Pan Jezus. Tradycja przypisuje odnalezienie Krzyża Św. Helenie, matce cesarza Konstantyna Wielkiego, w 326 roku.

Główna uroczystość odpustowa i procesja Eucharystyczna odbyła się w niedzielę 11 września o godzinie 12.00 (przeniesione na niedzielę ze środy 14.09). Sumie odpustowej przewodniczył  ks. Sandro Barbieri – kapelan SS. Klarysek i naszego powiatowego szpitala w Hajnówce. Procesję poprowadził ks. Kan. Zygmunt Bronicki – proboszcz Parafii Św.. Cyryla i Metodego w Hajnówce. Na Odpuście byli też następujący kapłani: ks. prał. Zbigniew Jan Niemyjski – dziekan hajnowski i proboszcz z Narwi, ks. Grzegorz Kułakowski – proboszcz z Narewki, ks. Krzysztof Domaraczenko – proboszcz z Czeremchy, ks. dr Arkadiusz Siergiejuk – wikariusz z Parafii Św.. Cyryla i Metodego w Hajnówce i nasi wikariusze ks. Paweł Hryniewicki i ks. Mariusz Rosłon.

GALERIA.

do góry
Copyright © Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Hajnówce 2011