"Niech nasza droga będzie wspólna. Niech nasza modlitwa będzie pokorna. Niech nasza miłość będzie potężna. Niech nasza nadzieja będzie większa od wszystkiego, co się tej nadziei może sprzeciwiać."
Jan Paweł II
Dzisiaj jest: niedziela, 3 grudnia 2023 r.
Imieniny: Hilarego, Franciszki, Ksawery

II KONCERT MUZYKI ORGANOWEJ I KAMERALNEJ HAJNÓWKA 2016

25 lipiec 2016
Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w HajnówceW niedzielę 24 lipca br odbył się drugi Koncert Muzyki Organowej i Kameralnej Hajnówka 2016 w ramach XIX edycji tych koncertów w naszym mieście.

Koncerty w hajnowskim kościele odbywają się od 1997 roku. To już dziewiętnasty sezon koncertów w Hajnówce. Tu w minionych sezonach mogliśmy słuchać i podziwiać muzyków-wykonawców z różnych stron świata : z USA, Kanady, Niemiec, Szwecji, Danii, Korei, Finlandii, Belgii i innych krajów oraz wielu wspaniałych wykonawców z Polski.

Podczas drugiego Koncertu wystąpili przed licznie zgromadzoną w kościele publicznością pan Przemysław Kapituła z Warszawy, który grał na organach oraz Trio „Cantabile” z Lublina. 

Przemysław Jakub Kapituła – polski organista i impresario muzyczny z Warszawy. Ukończył w 1990r Akademię Muzyczną im. Fr. Chopina w Warszawie w klasie organów u prof. Józefa Serafina. Artysta regularnie koncertuje w kraju i za granicą – dając kilkadziesiąt koncertów rocznie na najpoważniejszych festiwalach organowych w Europie. Współpracuje z wieloma solistami, chórami oraz zespołami orkiestrowymi. Dokonał licznych nagrań w radio, telewizji oraz wydał płytę CD, jest inicjatorem, dyrektorem naczelnym i artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej w Warszawie.

W wykonaniu Przemysława Kapituły wysłuchaliśmy następujących utworów:

- V. Petrali – Versetto per il Gloria (nr 1, D-dur)

- Fr. Chopin – Preludium e-moll op. 28 nr 4; Preludium A-dur op. 28 nr 7; Preludium E-dur op. 28 nr 9.

- L. Boellmann - Suita gotycka op. 25; Introduction – Choral; Menuet gothique; Priere a Notre Dame; Toccata

 

Trio CANTABILE to grupa artystyczna założona w Lublinie w 2014 roku. Tworzą ją: śpiewaczka z Lublina Barbara Brzozowska, która na co dzień pracuje jako organista Bazyliki Ojców Dominikanów na Starym Mieście; Rudolf Steiner – pianista i kompozytor pochodzący z Krakowa – wieloletni organista Archikatedry Lubelskiej oraz grająca w Filharmonii Lubelskiej ukraińska skrzypaczka Natalia Kozub. Wymienieni artyści promują i wykonują  muzykę autorstwa Rudolfa Steinera, wykonują też muzykę klasyczną, filmową oraz utwory z gatunku piosenki aktorskiej. Ich muzyka jest romantyzująca, subtelna, a zarazem pełna niespodzianek.

Podczas koncertu Trio Cantabile wykonało następujące utwory:

- R. Steiner – Jezu miłosierny; Jezu ufam Tobie; Losy; Ave Maria; Istny żywioł, Najpiękniejsze jest spojrzenie,; Nadzieja; Talenty; Horyzont.

Na koniec Koncertu publiczność hajnowska gromkimi brawami i owacjami na stojąco podziękowała wykonawcom za wspaniałe przeżycia muzyczne, jakich doznała słuchając wykonywanych utworów.

Kolejny – III już Koncert obędzie się w niedzielę 31 lipca 2016r o godz. 1845 –  przed hajnowską publicznością wystąpią : Jarosław Wróblewski  – będzie grać na organach i Rafał Piłasiewicz – zagra na puzonie – muzycy z Warszawy.

Zapraszamy wszystkich miłośników muzyki poważnej na kolejny Koncert!

 

GALERIA.

 

do góry
Copyright © Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Hajnówce 2011