"Niech nasza droga będzie wspólna. Niech nasza modlitwa będzie pokorna. Niech nasza miłość będzie potężna. Niech nasza nadzieja będzie większa od wszystkiego, co się tej nadziei może sprzeciwiać."
Jan Paweł II
Dzisiaj jest: czwartek, 20 czerwca 2024 r.
Imieniny: Bogny, Rafaeli, Rafała

DIECEZJALNE DNI ŚDM KRAKÓW 2016 W HAJNÓWCE

25 lipiec 2016
Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w HajnówceW czwartek 21 lipca 2016r gościliśmy w Hajnówce młodzież przygotowującą się do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.

Po południu w czwartek przyjechało do Hajnówki około 200 młodych ludzi, którzy  w naszej diecezji przygotowują się do centralnych uroczystości Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. W śród tej dwustuosobowej grupy byli: Włosi, Ukraińcy, Rosjanie i polscy wolontariusze szykujący się do spotkania z Papieżem Franciszkiem w Krakowie. Wizyta w naszym mieście rozpoczęła się w Hajnowskim Domu Kultury, gdzie wszyscy się zebrali w Sali Kolumnowej. Tu uczestnicy ŚDM zostali powitani przez gospodarzy naszego miasta i powiatu – pana Burmistrza Jerzego Siraka i panią wicestarostę Jadwigę Dąbrowską. Byli też obecni na tym spotkaniu: pani wójt Hajnówki Lucyna Smoktnowicz, pan wójt z Czeremch Michał Wróblewski, wiceburmistrz Hajnówki pan Andrzej Skiepko oraz gospodarz HDK pan Rościsław Kuncewicz. Przybyłych Gości powitał też  ks. prał. Zbigniew Jan Niemyjski – dziekan hajnowski. Na y spotkaniu byli też kapłani: ks. kan. Józef Poskrobko i ks. Kan Zygmunt Bronicki – proboszczowie hajnowscy, ks. Jan Krasowski –proboszcz z Kleszczel, ks. Paweł Hryniewicki – wikariusz z Hajnówki. Z grupą Gości przybyli też do Hajnówki ks. dr Andrzej Lubowicki – dyrektor od spraw  młodzieży w naszej Diecezji i główny koordynator ŚDM w Drohiczynie wraz  ze swoim zastępca  ks. mgr Sylwester Falkowski. Był też dyr. Radia Podlasia ks. Artur Płachno.     

Gości powitano chlebem i solą – tak jak każe staropolski zwyczaj. Następnie młodzież obejrzała dwa krótkie filmy o Powiecie Hajnowskim i o naszym mieście. Następnie wszyscy uczestnicy spotkania zwiedzili prawosławny Sobór Trójcy Św. w Hajnówce. Później podzieleni na dwie grupy  udali się do kościołów naszych hajnowskich Parafii – grupa Włochów zatrzymała się na krótką modlitwę w kościele Podwyższenia Krzyża Św.  zaś Rosjanie I Ukraińcy nawiedzili kościół Św.. Cyryla i Metodego przy cmentarzu.

Drugim etapem wizyty uczestników ŚDM na naszej hajnowskiej Ziemi była Białowieża – nie można wręcz być w Hajnówce a nie widzieć żywego żubra i nie zobaczyć Białowieskiej Puszcz. Młodzież zwiedziła Pokazowy Rezerwat Żubrów podziwiając znajdujące się tam zwierzęta. Wielu z uczestników, którzy przyjechali z zagranicy na ŚDM pierwszy raz widziało żywego żubra, łosia, jelenia, żbika, dziką świnię, sarnę, tarpana, rysia czy wilka – była to dla nich nie lada atrakcja, którą zapewne zapamiętają na całe życie.

Z Rezerwatu młodzież „zwiedziła” z okien autokaru Białowieżę udając się do kompleksu dydaktycznego  „Jagiellońskie” przecudnie położonego w sercu Puszczy Białowieskiej, gdzie czekał na wszystkich uczestników tego niezapomnianego spotkania gorący posiłek. Zmęczeni i lekko zmoknięci (zaczął padać deszcz) goście i gospodarze z dużym apetytem zjedli obiad. Ale to nie koniec – bo po       posiłku nie zważając że siąpi deszcz rozpoczęły się międzynarodowe śpiewy i Tańce, które ze względu na i tak już znaczne spóźnienie (było już po godz. 17.00 a o godz. 18.00 miał się planowo rozpocząć w Siemiatyczach tego dnia koncert w miejskim amfiteatrze)  młodzież zrobiła wspólne zdjęcie i odjechała do Siemiatycz.  Na pewno zabrała ze sobą miłe wspomnienia z pobytu na naszej Hajnowskiej Ziemi.

Organizatorzy tego spotkania dziękują wszystkim Samorządom naszego Powiatu za pomoc w zorganizowaniu tego przedsięwzięcia, myślimy że była to dobra promocja naszego regionu.

Młodzieży zaś zdążającej na Światowe Dni Młodzież do Krakowa i na spotkanie z Ojcem Św. Franciszkiem życzymy niezapomnianych przeżyć, które wraz  z wizytą na naszej Hajnowskiej Ziemi zapewne na zawsze zostaną w ich pamięci.

 

GALERIA.

do góry
Copyright © Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Hajnówce 2011