"Niech nasza droga będzie wspólna. Niech nasza modlitwa będzie pokorna. Niech nasza miłość będzie potężna. Niech nasza nadzieja będzie większa od wszystkiego, co się tej nadziei może sprzeciwiać."
Jan Paweł II
Dzisiaj jest: czwartek, 7 grudnia 2023 r.
Imieniny: Agaty, Dalii, Sobiesława

I Koncert Organowy Hajnówka 2016

14 lipiec 2016
Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w HajnówceW niedzielę 10 lipca br. wysłuchaliśmy I Koncertu w ramach XIX Edycji Koncertów, które od 1997 co roku odbywają się w naszym hajnowskim kościele. Podczas Koncertu wystąpili : p. Jarosław Ciecierski z Olsztyna i Zespół Wokalny „Cantamen” z Białegostoku.

Wszystko to za sprawą pasjonatów, którzy powołali Hajnowską Fundację Muzyki Organowej i Kameralnej. Inicjatorem tego dzieła był śp. ks. prał. Marian Świerszczyńskim. Niespotykane nigdzie w Polsce północno-wschodniej prócz Hajnówki 28–ośmio głosowe organy, zbudowane na przełomie XIX i XX wieku przez firmę Schlag und Sohone, które Parafia zakupiła w 1976 roku umożliwiły organizowanie profesjonalnych koncertów w naszym mieście. To już czternasty sezon koncertów w Hajnówce. Tu przez 18 sezonów, które już minęły, mogliśmy słuchać i podziwiać muzyków-wykonawców z różnych stron świata : z USA, Kanady, Niemiec, Szwecji, Danii, Korei, Finlandii, Belgii i innych krajów oraz wielu wspaniałych wykonawców z Polski.

Na inauguracji XIX edycji PODLASKICH  KONCERTÓW  ORGANOWYCH HAJNÓWKA  2011 ks. kan. Józef Poskrobko - proboszcz naszej Parafii i Prezes Hajnowskiej Fundacji Muzyki Organowej i kameralnej powitał wykonawców i licznie przybyłych na koncert melomanów z Hajnówki i Gości.

Pan Jarosław Ciecierski  z Olsztyna – organista, klawesynista, pedagog, kompozytor. Jest absolwentem PSM I i II st. im. F. Chopina w Olsztynie oraz warszawskiej Akademii Muzycznej, gdzie ukończył klasę organów. Jest dyplomowanym pedagogiem w Państwowej Szkole Muzycznej w Olsztynie, gdzie prowadzi zajęcia min. z organów, improwizacji organowej, fortepianu, harmonii oraz zespoły muzyki dawnej. Jest ekspertem MEN, prowadzi wykłady i warsztaty z improwizacji organowej muzyki sakralnej. Odznaczony wieloma nagrodami i medalami za swoją działalność dziedzinie kultury i muzyki. 

Podczas koncertu wykonał następujące utwory:

J. S. Bach – Fantazja i Uga a-moll

J. S. Bach – Fantazję chorałową „Allein Gott In der Hoh, sei Her”

J. S. Bach – Fantazja choromatyczna in fuga d-moll

Zespół wokalny „Cantamen” z Białegostoku.

Zespół wokalny Cantamenpowstał w lutym 2012 roku. Debiutował występem na IX Podlaskim Festiwalu Wielkanocnym, gdzie wyśpiewał nagrodę główną.

Pomimo krótkiej działalności ma w swoim dorobku także nagrodę specjalną zdobytą na XXIV Festiwalu Pieśni Liturgicznej w Białymstoku.

Zespół „Cantamen” koncertuje głównie na Podlasiu. W repertuarze zespołu znajdują się utwory sakralne, ludowe oraz muzyka rozrywkowa. Zespół tworzy grupa przyjaciół, których życie związane jest z muzyką – zawodowo lub hobbystycznie – a śpiew jest ich pasją. Zespół „Cantamen”  występuje w składzie: pani Małgorzata Olechno – sopran; pani Agnieszka Backiel – alt; pan Adam Boruch – baryton i pan Łukasz Olechno – bas.

Podczas niedzielnego Koncertu muzycy białostoccy wykonali następujące utwory:

T. L. de Victoria – Confitebor Tibi Domine

T. Tallis – If you love me

T. Tallis – O Lod give thy Holy Spirit

J. Arecadelt – Ave Maria

F. Guerrero – Beatus es

O. Gjelio – Ubi Caritas

J. S. Bach Bourree

J. del Encina – Cucu, cucu

P. Certon – Je Ne Lose

J. des Pres – El Grillo

Przybyła na koncert publiczność owacjami na stojąco dziękowała artystom z Białegostoku i z Olsztyna za wspaniały koncert.

Zapraszamy Państwa na następny nasz Koncert, który odbędzie się 24 lipca 2016r o godz. 1845, wtedy przed hajnowską publicznością wystąpią: p. Przemysław Kapituła z Warszawy – będzie grał na organach i Trio „ Cantabile” z Lublina.

GALERIA.

do góry
Copyright © Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Hajnówce 2011