"Niech nasza droga będzie wspólna. Niech nasza modlitwa będzie pokorna. Niech nasza miłość będzie potężna. Niech nasza nadzieja będzie większa od wszystkiego, co się tej nadziei może sprzeciwiać."
Jan Paweł II
Dzisiaj jest: poniedziałek, 4 grudnia 2023 r.
Imieniny: Barbary, Hieronima, Krystiana

JUBILEUSZOWY X PIKNIK RODZINNY W HAJNÓWCE

9 lipiec 2016
Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Hajnówce10 czerwca b.r. w parku miejskim w Hajnówce miał miejsce X Jubileuszowy Piknik Rodzinny, organizowany rok rocznie od 10-ciu lat, a którego pomysłodawcą wspólnie z Akcja Katolicką i wielkim orędownikiem był śp. ks. prałat Marian Świerszczyński.

Jak co roku organizatorem imprezy byli:

- Parafia Rzymskokatolicka Podwyższenia Krzyża Świętego w Hajnówce

- Akcja Katolicka skupiająca członków z obu hajnowskich parafii (Podwyższenia Krzyża Świętego i Św. Cyryla i Metodego)

- Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży

- Parafialny Zespół Caritas z Parafii  Podwyższenia Krzyża Świętego i Św.

- Hajnowski Dom Kultury

Ideą imprezy od samego początku jest podkreślenie wielkiej roli rodziny w społeczeństwie, która spełnia najważniejsze zadanie w wychowaniu młodego pokolenia. Piknik ma na celu propagowanie tych wszystkich dobrych wartości, jakimi powinna odznaczać się każda rodzina oraz integrację całej rodziny poprzez wspólne i miłe spędzanie wolnego czasu.

Honorowymi Patronami  X Jubileuszowego Pikniku Rodzinnego byli: J. E. Ks. Bp prof. Tadeusz Pikus - Biskup Drohiczyński i pan Bogdan Paszkowski - wojewoda podlaski.

Z racji wielu obowiązków, które zostały wcześniej wpisane w kalendarz  J. E. Ks. Bp Tadeusz  nie mógł być z nami, ale na ręce Ks. Proboszcza kan. Józefa Poskrobko skierował list, w którym z radością odniósł się do propozycji objęcia Patronatem Honorowym X Jubileuszowego Pikniku Rodzinnego w Hajnówce, wyrażając jednocześnie wdzięczność za „tak piękną inicjatywę, która promuje wartości chrześcijańskie i przyczynia się do integracji społeczeństwa, a zwłaszcza rodziny.” List J. E. Ks. Biskupa został odczytany przez prowadzących imprezę: pana Romualda Kasprzaka – prezesa AK w Hajnówce i panią Alicje Ojdana – wiceprezesa.

Oficjalnego otwarcia X Jubileuszowego Pikniku Rodzinnego o godzinie 14.00 w amfiteatrze na terenie parku miejskiego dokonali: ks. kan. Józef Poskrobko, od 9-ciu lat główny koordynator tego przedsięwzięcia i burmistrz miasta pan Jerzy Sirak w asyście przedstawicieli samorządu lokalnego osobach: zastępcy burmistrza pana Andrzeja Skiepko, starosty powiatu hajnowskiego pana Mirosława Romaniuka, wicestarosty pani Jadwigi Dąbrowskiej i wójta gminy pani Lucyny Smoktunowicz.

W/w w swoich wystąpieniach podkreślili wielką rolę rodziny, jako najważniejszego fundamentu całego społeczeństwa, który staje się jeszcze bardziej mocniejszy i nienaruszalny poprzez integrację, jaką ma na celu organizowany po raz 10-ty Piknik. Imprezę w czasie jej trwania odwiedzili m.in. : poseł na Sejm RP pan Dariusz Piątkowski z PiS, dziekan hajnowski ks. prał. Zbigniew Niemyjski z Narwi.

Program imprezy rodzinnej był bardzo bogaty, uwzględniający różny wiek członków rodziny i różne zainteresowania. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie, cos dla ducha i ciała.

            W amfiteatrze był prezentowany program artystyczny. Rozpoczął się od pokazu rowerowego pana Mateusza Kowalczyka z Lublina, który uprawia trial rowerowy, polegający na łączeniu umiejętności sportowych i artystycznych.

            W bloku zabaw dla najmłodszych uczestników wystąpił teatr lalkowy „Arlekin” z Białegostoku, który od lat gości na hajnowskim Pikniku bawiąc naszych milusińskich.

            Na X Jubileuszowym Pikniku Rodzinnym tak jak każdego roku wystąpił duet gitarowy z Hajnówki panowie Zbigniew Budzyński i Jarosław Kowalski. W mieście na skraju Puszczy Białowieskiej nie mogło też zabraknąć Chóru Leśników z pięknym repertuarem, gorąco przyjętym przez zgromadzonych w amfiteatrze.

Na scenie amfiteatru bogaty program zaprezentowały zespoły artystyczne z Hajnowskiego Domu Kultury: zespoły wokalne, zespoły tańca towarzyskiego, tańca ludowego w różnych grupach wiekowych, od najmłodszych wykonawców aż do solistek ze Studia Piosenki. Nad ich występami czuwała i zapowiadała kierownik artystyczny HDK pani Jadwiga Lach. Mocne brzmienie zaprezentował zespół młodzieżowy „Strona B”, który w swoim dorobku artystycznym ma tytuł Debiutu 2012 i Złoty Krążek za debiut roku Chrześcijańskiego Grania, a w 2015 roku został laureatem Festiwalu „Moc Dobra”. Na zakończenie o godzinie 20.00 wystąpił oczekiwany przez wszystkich zespół romski „Hitano” z Olsztyna, istniejący od 30-tu lat i propagujący kulturę i folklor cygański. Zespół ten wielokrotny uczestniczył w Międzynarodowym Festiwalu Kultury Romskiej w Ciechocinku. Hajnowianie licznie zebrani w amfiteatrze gromkimi oklaskami nagradzali wspaniałą muzykę i tańce w ich wykonaniu.

            Przed występem zespołu, jak i w trakcie, odbyło się losowanie nagród głównych w zabawie fantowej, która od lat cieszy się ogromnym powodzeniem. Przy namiocie, gdzie można było zawsze coś wylosować ustawiły się potrójnie długie kolejki, może dlatego, ze każdy los wygrywał, nie było pustych, a poza tym wszystkie losy miały swoje bliźniacze numery pozostawiane w urnie, które brały udział w losowaniu 21 głównych nagród. Na czele listy głównych nagród były: skuter, telewizor, rower… Dochód z zabawy fantowej, tak jak co roku, zostanie przeznaczony na funkcjonowanie świetlicy „Promyk Dnia” dla dzieci z naszego miasta, funkcjonującej przy Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Hajnówce. Kolejki ustawiały się też przed namiotem KSM, gdzie pod pieczą ks. Pawła Hryniewickiego młodzież artystyczne malowała twarze. Z usług korzystały głównie dzieci.

            Pod innym namiotem, jak zawsze, można było pod fachowym okiem skontrolować ciśnienie tętnicze, zmierzyć poziom cukru we krwi. Chętnych nie brakowało. Można było coś zjeść. Panie z Zespołu Parafialnego Caritas oferowały za „symboliczną złotówkę” pyszny bigos i kiełbaski z rożna. Miały ręce pełne roboty, bo zapachy kusiły na odległość. Nie zabrakło straganów ze słodyczami, lodami, watą cukrową, napojami, goframi.

            Obok amfiteatru zacumowało wesołe miasteczko z karuzelami, z dmuchawcami i różnymi atrakcjami dla dzieci. Komenda Powiatowa Policji w swoim namiocie oferowała materiały edukacyjne dotyczące bezpieczeństwa m.in. na drodze. Na zainstalowanym torze każdy mógł spróbować, jak działają pasy bezpieczeństwa w aucie przy jego zderzeniu z przeszkodą. Prawdziwą uciechą dla dzieci była możliwość zwiedzenia samochodu strażackiego, włożyć hełm, bądź lać wodę z małej hydronetki. Duże zainteresowanie budziły dwa wojskowe wozy – opancerzone  „skoty”, a prezentowana przez żołnierzy broń cieszyła się nie tylko zainteresowaniem dzieci, także i dorośli chętnie zatrzymywali się przy tym stoisku. Furorę zaś zrobiła strzelnica laserowa tzw. „trenażer”, gdzie dzieci i dorośli sprawdzali swoje umiejętności strzeleckie. Także funkcjonariusze Straży Granicznej z Białowieży prezentowali swoje bojowe wyposażenie. Na terenie parku miejskiego rozlokował się ambulans Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku. Jak zawsze, było wielu chętnych by oddać honorowo krew. W dowód wdzięczności za współpracę z krwiodawstwem – coroczne jest zapraszany ambulans – pan dr Radomir Ostaszewski wręczył od zespołu krwiodawstwa ks. kan. Józefowi Poskrobko dyplom z podziękowaniem i upominek.

            Z okazji X Jubileuszowego Pikniku Rodzinnego ks. Proboszcz za swoją pracę jako parafialny asystent Akcji Katolickiej otrzymał podziękowanie i kwiaty od członków stowarzyszenia - wręczone i wyrażone przez prowadzących imprezę. Natomiast wszyscy członkowie AK, zaangażowani w organizację przedsięwzięcia otrzymali piękne, pamiątkowe grawerunki z podziękowaniem.

            X Jubileuszowy Piknik Rodzinny, tak jak i poprzednie, nie mógł by się odbyć, gdyby nie było wspomagających imprezę. Lista imponująca - 88 wspierających w różny sposób organizację Pikniku – to lokalni przedsiębiorcy, przedstawiciele samorządu, instytucji, osoby prywatne. Np. nagrodę główną, pierwszą na liście – skuter, który testował i przyprowadził ks. Łukasz Suszko – ufundowali państwo Alicja i Stanisław Ojdana. Prezes PSS w Hajnówce, pani Mieczysława Bogdanowicz ufundowała olbrzymi tort okolicznościowy, który wystarczył by obdzielić wszystkich chętnych w amfiteatrze. Obecni fundatorzy głównych nagród osobiście wręczali je wygrywającym. Podczas trwania imprezy odbywała się prezentacja wspierających naszą imprezę. Nie zabrakło wszystkim darczyńcom podziękowań i wyrazów wdzięczności od organizatorów Pikniku.

            X Jubileuszowy Piknik Rodzinny zakończył się „światełkami do nieba” – pokazem sztucznych ogni. Było to podziękowanie Panu Bogu i wszystkim zaangażowanym w organizację Pikniku  za to, że wszystko się udało, pogoda sprzyjała; że miło było patrzeć na całe rodziny tak licznie zapełniające park miejski i amfiteatr; za to, że impreza rodzinna w Hajnówce kolejny raz spełniła swe zadanie.

 

Janina Kozłowska

 

GALERIA

do góry
Copyright © Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Hajnówce 2011