"Niech nasza droga będzie wspólna. Niech nasza modlitwa będzie pokorna. Niech nasza miłość będzie potężna. Niech nasza nadzieja będzie większa od wszystkiego, co się tej nadziei może sprzeciwiać."
Jan Paweł II
Dzisiaj jest: sobota, 9 grudnia 2023 r.
Imieniny: Anety, Leokadii, Wiesława

Święto Podwyższenia Krzyża Świętego - Uroczystości Odpustowe

5 październik 2015
Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w HajnówceGłówna Uroczystość Odpustowa Podwyższenia Krzyża św. i procesja Eucharystyczna odbyła się w niedzielę 13 września br. o godzinie 12.00 .

W naszej Parafii znak Krzyża św. czcimy w sposób szczególny, ponieważ Święto Podwyższenia Krzyża Sw. zostało wybrane jako tytuł patronalny naszej świątyni i Parafii. To święto jest obchodzone zarówno w kościele rzymskokatolickim, jak też i kościołach wschodnich, i jest związane z tradycją odnalezienia w Jerozolimie relikwi Krzyża św. przez św. Helenę, matkę cesarza Konstantyna Wielkiego w 326 roku.

Mimo, że liturgiczne Święto Podwyższenia Krzyża Św. wypadło w tym roku w poniedziałek 14 września, to my w naszej Parafii obchodzliśmy je już w niedzielę 13 września. W tym dniu w naszej świątyni na głównych Mszach św. mogliśmy wysłuchać homilii o roli znaku Krzyża Św. w życiu każdego chrześcijanina, które wygłosił ks. kan. dr Zdzisław Jancewicz - profesor i wykładowca Parawa na KUL-u w Lublinie. Ks. Kaznodzieja przypomniał, jak ważny jest Krzyż i wiara w życiu każdegoczłowieka. "Dla ludzi wierzących Krzyż jest najświętszym symbolem i znakiem zbawczej męki Chrystusa. Niektórzy uważają jednak, że w XXI wieku nie ma już miejsca na miłość, ofiarę i poświęcenia, a tym samym dla Krzyża - nie ma miejsca dla Niego (Krzyża) w przestrzeni publicznej. Znak Krzyża św. ma być obecny w każdej dziedzinie naszegon życia, nikt nie powinien się Go wstydzić, lecz każdy chrześcijanin ma odważnie stawać w Jego obronie".

W niedzielnej Sumie odpustowej -  na którą licznie przybyli hajnowscy parafianie i goście  - przewodniczył ks. Sandro Barbieri, kapelan hajnowskich SS. Klarysek i naszego powiatowego szpitala. Po Mszy św.  wszyscy wzięli udział w procesji eucharystycznej wokól naszego kościoła, którą poprowadził ks. dziekan prał. Zbigniew Jan Niemyjski - proboszcz Parafii w Narwi.

GALERIA.

do góry
Copyright © Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Hajnówce 2011