"Niech nasza droga będzie wspólna. Niech nasza modlitwa będzie pokorna. Niech nasza miłość będzie potężna. Niech nasza nadzieja będzie większa od wszystkiego, co się tej nadziei może sprzeciwiać."
Jan Paweł II
Dzisiaj jest: sobota, 2 grudnia 2023 r.
Imieniny: Balbiny, Ksawerego, Pauliny

IV – Ostatni Koncert Muzyki Organowej i Kameralnej – Hajnówka 2015

23 sierpierń 2015
Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w HajnówceW niedzielę 16 sierpnia br odbył się czwarty i zarazem ostatni w ramach XVIII edycji Koncert Muzyki Organowej i Kameralnej Hajnówka 2015.

      Koncerty w hajnowskim kościele odbywają się od 1997 roku Wszystko to za sprawą pasjonatów, którzy powołali Hajnowską Fundację Muzyki Organowej i Kameralnej. Inicjatorem tego dzieła był śp. ks. prał. Marian Świerszczyńskim. Niespotykane nigdzie w Polsce północno-wschodniej prócz Hajnówki 28–ośmio głosowe organy, zbudowane na przełomie XIX i XX wieku przez firmę Schlag und Sohone, które Parafia zakupiła w 1976 roku umożliwiły organizowanie profesjonalnych koncertów w naszym mieście. To już szesnasty sezon koncertów w Hajnówce. Tu przez 18 sezonów, które już minęły, mogliśmy słuchać i podziwiać muzyków-wykonawców z różnych stron świata : z USA, Kanady, Niemiec, Szwecji, Danii, Korei, Finlandii, Belgii i innych krajów oraz wielu wspaniałych wykonawców z Polski.

         Podczas ostatniego Koncertu wystąpili przed licznie zgromadzoną w kościele publicznością pan David  Troiano z USA  i razem z nim wystąpili: pan Michał Skiepko – tenor  z  Warszawy przy akompaniamencie na organach pana Leszka Goreckiego (Warszawa).

David Troiano z USA  – organista, dyrygent oraz tenor liryczny. Koncertował w USA, Kanadzie, we Włoszech, Portugalii, Meksyku, Szwecji i Norwegii, odbył cztery tournee po Finlandii w duecie z barokowym skrzypkiem Tapani Yriola. Interesuje się hiszpańską muzyką epoki baroku oraz muzyką latynoamerykańską, zawłaszcza hiszpańskojęzyczną. Jako specjalista w tej dziedzinie prowadzi wykłady i wykonuje recitale organowe. Studiował na Uniwerystecie Michigan. Obecnie pełni funkcję dyrektora muzyki w Kosciele św. Klary w Detroit. Jest też adiunktem na Uniwersytecie Stanowym Wayne w dziedzinie wokalistyki.

W wykonaniu Davida Troiano wysłuchaliśmy następujących utworów na organy:

- J. Langlais – Canzona

- J. Torres – Obra de Septimo Tono

-Th. Dubois – Chant Pastorale

- M. Santucci – Suonata Priomo

- Ch. Pardini – Toccata on Amazing Grace

Michał Skiepko –  tenor z Warszawy. Początek kariery rozpoczął w Centralnym Zespole Artystycznym Wojska Polskiego. Potem śpiewał w Operze Kameralnej. Po zdobyciu złotego medalu na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym we Włoszech (Busseto) został przyjęty do Teatru Wielkiego w Łodzi. Po jednym sezonie pracy w Łodzi został zaangażowany do Teatru Wielkiego w Warszawie. Występował gościnnie: w Niemczech, Hiszpanii, we Włoszech, Kanadzie, USA, Serbii, Japonii i na Białorusi.Śpiewał pierwszoplanowe role w takich operach jak: Straszny Dwór, Hrabina, Cyganeria, Król Roger, Trawiata, Rigoletto, Poławiacze Pereł, Opowieści Hofmana, Borys Godunow, Oniegin, Uprowadzenie z serialu Kosi fan latte itp.

Michał Skiepko przy akompaniamencie Leszka Goreckiego z Warszawy, który grał na organach wykonał następujące utwory:

- kompozytor nieznany – Modlitwa

- A. Stradella – Pieta Signore

- I. Haydn – Aria Uriela z oratorium „Stworzenie świata”

- C. Frank – Panis Angelicus

- F. Schubert –Ave Maria

         „Wszystko co piękne trwa krótko i nasza XVIII edycja PODLASKICH  KONCERTÓW MUZYKI  ORGANOWEJ I KAMERALNEJ HAJNÓWKA  2015 dobiegła końca” –  podsumował tegoroczne Koncerty Muzyki Organowej i kameralnej ks. kan. Józef Poskrobko - gospodarz miejsca..

W tym sezonie przed hajnowską publicznością wystąpili następujący muzycy artyści: p. Marek Stefański z Krakowa – organy; zespól wokalny Ensemle QuattroVoce z Białegostoku; p. Waldemar Krawiec z Katowic – organy; p. Rafał Dudzik  z Białegostoku – skrzypce;          p. Józef Kotowicz z Białegostoku – organy; p. Urszula Bardłowska z Madrytu – sopran liryczny i dzisiejsi wykonawcy: p. David Troiano z USA – organy i p. Michał Skiepko z Warszawy – tenor. Ks. Józef podziękował wszystkim tegoroczny wykonawcom!

         „Pozwólcie Państwo” –  mówił dalej ks. Józef,” że podziękuję również tym, którzy musieli włożyć wiele wysiłku, aby nasze Koncerty mogły dojść w tym sezonie do skutku. Tą osobą, która czuwała nad stroną administracyjną jest pani Maria Krzyczkowska wiceprezes i sekretarz naszej Hajnowskiej Fundacji oraz członkowie tejże fundacji. Dziękuję za owocną współpracę Dyrektorowi i zarazem Koordynatorowi Podlaskich Koncertów Muzyki Organowej i Kameralnej p. Józefowi Kotowiczowi z Białegostoku.

         W sposób szczególny dziękuję naszym – mianowicie: Urzędowi Miasta Hajnówki na ręce pana Burmistrz Jerzego Siraka, a także Starostwu Powiatowemu w Hajnówce na ręce pana Starosty Mirosława Romaniuka –  myślę, że nasza współpraca będzie też owocna na tym polu w przyszłym  2016 roku”.

         Hajnówka już na stałe wpisała się ze swymi koncertami Muzyki Organowej i Kameralnej do kalendarza kulturalnego naszego regionu i tu, na naszej Podlaskiej i Hajnowskiej Ziemi z pozytywnym skutkiem zaspokaja zainteresowania miłośnikom i koneserom na ten rodzaj muzyki, których z roku na rok przybywa coraz więcej.

         „Proszę Państwa! Pozostało mi jedynie tylko dodać : Do usłyszenia i spotkania z Państwem za rok na naszych Hajnowskich Koncertach Muzyki Organowej i kameralnej! Szczęść Boże! i dobranoc Państwu” – tymi słowami zakończył ks. Proboszcz XVIII sezon koncertowy w Hajnówce .  

GALERIA.

 

        

 

do góry
Copyright © Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Hajnówce 2011