"Niech nasza droga będzie wspólna. Niech nasza modlitwa będzie pokorna. Niech nasza miłość będzie potężna. Niech nasza nadzieja będzie większa od wszystkiego, co się tej nadziei może sprzeciwiać."
Jan Paweł II
Dzisiaj jest: sobota, 2 grudnia 2023 r.
Imieniny: Balbiny, Ksawerego, Pauliny

NOWY XVIII SEZON KONCERTÓW HAJNOWSKICH (I KONCERT)

18 lipiec 2015
Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w HajnówceW niedzielę 05 lipca br. wysłuchaliśmy I Koncertu Muzyki Organowej i Kameralnej w ramach XVIII Edycji Koncertów Hajnówka 2015, które odbywają się w naszym hajnowskim kościele od 1997 roku .

Wszystko to za sprawą pasjonatów, którzy powołali Hajnowską Fundację Muzyki Organowej i Kameralnej. Inicjatorem tego dzieła był śp. ks. prał. Marian Świerszczyński. Niespotykane nigdzie w północno – wschodniej Polsce, prócz Hajnówki 28–ośmio głosowe organy (zbudowane na przełomie XIX i XX wieku przez firmę Schlag und Sohone), które Parafia zakupiła w 1976 roku umożliwiły organizowanie profesjonalnych koncertów w naszym mieście. To już szesnasty sezon koncertów w Hajnówce. Tu przez 17 sezonów, które już minęły, mogliśmy słuchać i podziwiać muzyków – wykonawców z różnych stron świata : z USA, Kanady, Niemiec, Szwecji, Danii, Korei, Finlandii, Belgii i innych krajów oraz wielu wspaniałych wykonawców z Polski.

Podczas I Koncertu wystąpili : Marek Stefański z Krakowa  – który grał na organach i zespół wokalny z Białegostoku – Ensemble QuattroVoce.

Marek Stefański krakowski organista,  ukończył w 1994 roku Akademię  Muzyczną w Krakowie. W latach 1996 do 2007 pełnił funkcję etatowego organisty w krakowskiej Bazylice Mariackiej. W 2007 roku obronił przewód doktorski poświęcony stylom improwizacji w muzyce organowej od XVIII  do XX wieku. Wstępował dotychczas z wieloma koncertami w większości krajów Europy, w obu Amerykach, Izraelu oraz w Rosji. Dokonał wielu nagrań dla polskiego Radia i telewizji oraz licznych rozgłośni zagranicznych. Ma na swoim koncie wiele nagrań płytowych.

W wykonaniu krakowskiego organistky usłyszeliśmy następujące utwory:

  • Improwizacje op. 38 „Święty Boże” – M. Suszyńskiego
  • Fugę podwójną c-moll „Vater unser im Himmelreich” op. post morth. –J.G. Rheinbergrra

Zespól wokalny Ensemble  QuattroVoce istnieje od 2011 roku. W jego składzie śpiewają : Marta Wróbel – sopran – jest kierownikiem artystycznym zespołu, Bożena Bojaryn – Przybyła – alt, Paweł Pecuszok – tenor i Przemysław Kummer – bas. Członkowie tego kwartetu  wokalnego są absolwentami klas śpiewu solowego Uniwersytetu Muzycznego Fr. Chopina Wydziału Instrumentalno - Pedagogicznego  w Białymstoku. Każdy z członków tego zespołu aktualnie prowadzi również indywidualną działalność artystyczną, dokonując wielu nagrań z renomowanymi polskimi zespołami muzyki dawnej, z Operą i Filharmonią Podlaska oraz nagrań solowych.

Ensemble  QuattroVoce z Białegostoku wykonał na wibrafonie następujące utwory:

  • O Domine Jesu Christe – G. Pierluigi da Palestriny
  • Ave Verum Corpus – Williama Byrda
  • „Wo wsiu ziemlu Błażenni jaże izbrał”  – Maksyma Berezowskiego
  • In Te, Domine, speravi – Wacława z Szamotuł
  • Miserere – Antonio Lottiego
  • Ave Verum Corpus KV 618 – W. A. Mozarta

Koncerty hajnowskie XVIII Edycji PODLASKICH  KONCERTÓW  ORGANOWYCH HAJNÓWKA  2015 otworzył i wykonawców przedstawił Dyrektor i Koordynator Podlaskich Koncertów pan Józef Kotowicz z Białegostoku. Ks. kan. Józef Poskrobko na zakończenie pogratulował wykonawcom koncertu. Liczne przybyła publiczność gromkimi brawami, na stojąco dziękowała artystom: z Krakowa i z Białegostoku za wspaniały koncert.

Następny Koncert w niedzielę 19 lipca 2015r o godz. 1845 –  przed hajnowską publicznością wystąpią muzycy: z Katowic pan Waldemar Krawiec – będzie grał na organach i pan Rafał Dudzik z Białegostoku, który zagra na skrzypcach.

Już dziś zapraszamy pasjonatów muzyki organowej na nasz II Koncert.

GALERIA

 

 

 

 

do góry
Copyright © Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Hajnówce 2011