W prawosławnym Soborze Trójcy Świętej zostały odprawione Nieszpory, podczas których zabrał głos przedstawiciel Kościoła katolickiego ks. Krzysztof Kościelecki - kapelan sióstr klarysek z Hajnówki. Nawiązał w nim do słów patriarchy Konstantynopola Atenagorasa, który do papieża bł. Pawła VI, powiedział : „Idźmy razem spokojnie, a wszystkich teologów zgromadźmy na wyspie, aby ze sobą dyskutowali. My idźmy razem w życiu.” Podkreślił, że zostało to również przypomniane przez obecnego patriarchę Bartłomieja, podczas spotkania z papieżem Franciszkiem.
Ks. Kościelecki nawiązując też do spotkań z mieszanymi wyznaniowo rodzinami, których w Hajnówce i całym rejonie jest wiele, powiedział, że wielką rolę w ich wspólnym życiowym podążaniu razem odgrywa miłość, biorące swe źródło z Jezusa Chrystusa. „ To ona pozwalała im przechodzić nieporozumienia, burze, zachwiania i to wszystko, co wiązało się z trudem bycia razem w życiu małżeńskim.” Modlitwa ekumeniczna i takie spotkania mają również świadczyć o tym, że łączy nas miłość Chrystusa, który nie jest podzielony oraz umiłowanie jednego Kościoła, który ma swoje źródło w tajemnicy Jezusa Chrystusa. Chrześcijanie powinni nawzajem brać na siebie odpowiedzialność za prowadzenie się do zbawienia, kontynuował. Dalej ukazał nadzieję wspólnej drogi, widocznej w codziennym życiu ludzi regionu i wymownych znakach, gdy obok siebie stoją - krzyż lub kapliczka katolicka oraz krzyż lub kapliczka prawosławna, wskazujące na tego samego Chrystusa. Przypomniał także dwa wydarzenie z 2014 roku, które złączyły na wspólnej modlitwie mieszkańców Hajnówki obu wyznań : katolicka procesja w dniu kanonizacji św. Jana Pawła II z jego relikwiami oraz prawosławna peregrynacja relikwii św. Marii Magdaleny i Krzyża Świętego. Swe rozważanie zakończył słowami : „ My zwykli kapłani i zwykły lud wierny gromadzimy się, aby modlić się i patrzeć na siebie i w swoje oczy, tak jak patrzą bracia i siostry”, cytując zaś słowa prekursora ekumenizmu Paula Gautiera, powiedział, że gdy chrześcijanie gromadzą się na wspólną modlitwę, to świat zamienia się w niewidzialny klasztor. Podziękował on także za wspólne modlitwy prawosławnemu dziekanowi hajnowskiemu księdzu mitratowi Michałowi Niegierewiczowi, nestorowi modlitewnych spotkań ekumenicznych, które odbywają się w Hajnówce od 36 lat.
Po cerkiewnych nieszporach w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego została odprawiona Msza święta, koncelebrowana przez tamtejszego proboszcza ks. kan. Józefa Poskrobkę i dziekana hajnowskiego ks. prał. Zbigniewa Niemyjskiego. Homilię podczas niej wygłosił współpracownik prawosławnego hajnowskiego dziekana ks. Paweł Sterlingow. Nawiązał w niej do myśli przewodniej, tegorocznego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan, którą stanowiły słowa „Jezus rzekł do Samarytanki: »Daj mi pić!«” (J 4, 7 ). Podkreślił, że pokazuje ona przełamanie ludzkiej bariery, jak były relacje Żydów i Samarytan. U podstaw tego stała Woda życia wiecznego. Powiedział, iż : odnosi się wrażenie, ze współczesny świat odszedł daleko od tego źródła z Wodą życia. Takie słowa jak : miłość, szacunek, zrozumienie stają się słowami obcymi. Często też takie słowa takie jak : rodzina, czy dawanie świadectwa miłości brzmią obco. Kiedy jednak czerpiemy z Ewangelii mają one na powrót swoje pierwotne znacznie i przepełniają serca. ( … ) Chrystus wzywa nas, abyśmy nie byli chrześcijanami tylko z nazwy i ludźmi wierzącymi tylko nominalnie, ale przede wszystkim z przykładu naszego życia. (…) Ewangelia we współczesnym świecie jest też niewygodna dla wielu, dlatego, że Jezus Chrystus nazywa w niej rzeczy po imieniu – grzech nazywa grzechem, występek nazywa występkiem, cnotę nazywa cnota i wzywa nas do przestrzegania dwóch najważniejszych przykazań – miłości do Boga i do bliźniego”, powiedział.
W modlitwach zarówno w cerkwi, jak też w kościele uczestniczyli również : proboszcz parafii p.w. św. Cyryla i Metodego w Hajnówce ks. kan. Zygmunt Bronicki oraz wikariusze obydwu katolickich parafii w tym mieście: ks. Tomasz Łapiński, ks. Andrzej Falkowski i ks. Sylwester Falkowski prawosławni kapłani : ks. Andrzej Busławski, ks. Marek Jurczuk, ks. Paweł Zabrocki, ks. Paweł Korszak i ks. protodiakon Marek Maciuk, Siostry Misjonarki Św. Rodziny, prawosławny Chór Soboru Trójcy Świętej, katolicki zespół „ Śpiewajmy Panu” oraz wierni obu wyznań chrześcijańskich.
Modlitwy ekumeniczne, również z udziałem duchownych i wiernych różnych wyznań, odbyły się w Tygodniu Modlitw o Jedność Chrześcijan, także w innych miejscowościach diecezji drohiczyńskiej, na terenie której zamieszkuje duża ilość wyznawców prawosławia.
ks. Artur Płachno.