"Niech nasza droga będzie wspólna. Niech nasza modlitwa będzie pokorna. Niech nasza miłość będzie potężna. Niech nasza nadzieja będzie większa od wszystkiego, co się tej nadziei może sprzeciwiać."
Jan Paweł II
Dzisiaj jest: poniedziałek, 22 lipca 2024 r.
Imieniny: Magdaleny, Mileny, Wawrzyńca

IV Koncert Muzyki Organowej i Kameralnej - Hajnówka 2014.

20 sierpierń 2014
Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w HajnówceW niedzielę 17.08.2014r w Hajnówce odbył się IV i ostatni koncert w ramach XVII Edycji Koncertów Muzyki Organowej i Kameralnej.

W niedzielę 17 sierpnia br odbył się czwarty i zarazem ostatni koncert w ramach XVII edycji Koncertów Muzyki Organowej i Kameralnej Hajnówka  2014. Koncerty w hajnowskim kościele odbywają się od 1997 roku. Wszystko to za sprawą pasjonatów, którzy powołali Hajnowską Fundację Muzyki Organowej i Kameralnej. Inicjatorem tego dzieła był śp. ks. prał. Marian Świerszczyńskim. Niespotykane nigdzie w Polsce północno-wschodniej, prócz Hajnówki 28–ośmio głosowe organy, zbudowane na przełomie XIX i XX wieku przez firmę Schlag und Sohone, które Parafia zakupiła w 1976 roku umożliwiły organizowanie profesjonalnych koncertów w naszym mieście. To już siedemnasty sezon koncertów w Hajnówce. Tu przez 17 sezonów, które już minęły, mogliśmy słuchać i podziwiać muzyków-wykonawców z różnych stron świata : z USA, Kanady, Niemiec, Szwecji, Irlandii, Danii, Korei, Finlandii, Belgii i innych krajów oraz wielu wspaniałych wykonawców z Polski.

Podczas ostatniego Koncertu wystąpili przed licznie zgromadzoną w kościele publicznością pani Krystyna Gołaszewska, która grała na flecie i pan Józef Kotowicz, który grał na organach  – oboje z Białegostoku.

 

Pan Józef Kotowicz – znany białostocki muzyk i wykładowca w Zespole Szkół Muzycznych w Białymstoku w zakresie gry na organach i improwizacji organowej. Jest też adiunktem na Uniwersytecie Muzycznym F. Chopina w Warszawie Wydział w Białymstoku. Pełni także funkcję Prezesa Białostockiego Stowarzyszenia Musica Sacra i jest Kierownikiem artystycznym Katedralnych Koncertów Organowych w Białymstoku. W swoim dorobku artystycznym ma udział w wielu festiwalach i koncertach w kraju i za granicą min. w Szwecji, Danii, Finlandii, Norwegii, Niemczech, Włoszech, Litwie, Białorusi i USA. W swoim dorobku artystycznym ma nagrane cztery płyty CD.   

Pani Krystyna Gołaszewska – absolwentka Akademii Muzycznej w Warszawie Filia w Białymstoku. W Latach 2004 2005 prowadziła klasę fletu na Uniwersytecie Muzycznym w Daegu w Korei południowej, w latach 2006 2012 pełniła obowiązki Kierownika Zakładu Instrumentów Dętych, Akordeonu, Perkusji i Gitary. Obecnie prowadzi klasę fletu na Uniwersytecie F. Chopina w Warszawie – Wydział Instrumentalno – Pedagogiczny w Białymstoku i naucz w Zespole Szkół Muzycznych w Białymstoku. Była członkiem kwintetu dętego „Senza Battuta”, z którym nagrała płytę z muzyką min. Bizeta, Bozzy, Gershwina, Poulenca.  Dokonała też licznych nagrań  dla rozgłośni Polskiego radia i telewizji Białystok. Występowała jako solistka i kameralistka w kraju i za granicą : Niemcy, Szwajcaria, Rosja, Węgry, Czechy Słowacja, Korea Południowa. Prowadziła liczne zajęcia w ramach kursów muzycznych dla studentów z Polski i z Japonii ( z Tokio i Osaki ).

Muzycy podczas IV Koncertu wykonali następujące utwory:

  • Georg P. Telemann – Suita a-moll / Lento, Allegro, Aria – organy i flet
  • John Rutter – Suita Antique / Prelude Aria – organy i flet
  • M. Reger – Introdukcja I passacaglia d- moll – organy
  • Georg P. Telemann – Fantazja a-moll – flet
  • Feliks Mendelssohn – IV Sonata B-dur op. 65 – organy

" Wszystko, co piękne trwa krótko i nasza XVII Edycja PODLASKICH  KONCERTÓW MUZYKI  ORGANOWEJ I KAMERALNEJ HAJNÓWKA  2014 dobiegła końca" - podsumował tegoroczne Koncerty Muzyki ks. kan. Józef Poskrobko - gospodarz miejsca.

 "Pozwólcie Państwo" - mówił dalej ks. Józef - " że podziękuję również tym, którzy musieli włożyć wiele wysiłku, aby nasze Koncerty mogły dojść w tym sezonie do skutku. Są to: pani Maria Krzyczkowska wiceprezes i sekretarz naszej Hajnowskiej Fundacji oraz członkowie tejże fundacji. Dziękuję także Dyrektorowi i zarazem  Koordynatorowi Podlaskich Koncertów p. Józefowi Kotowiczowi z Białegostoku oraz dzisiejszemu wykonawcy.

W sposób szczególny dziękuję naszym wszystkim sponsorom, a szczególnie Urzędowi Miasta Hajnówki, a także Starostwu Powiatowemu w Hajnówce –  myślę, że nasza współpraca będzie też owocna na tym polu w przyszłym  2015roku.

Dziękuję też tym wszystkim, którzy odpisali swój 1% podatku od dochodów, przeznaczając go na rzecz naszej Hajnowskiej Fundacji Muzyki Organowej i Kameralnej. Bóg zapłać !!!".

Hajnówka ze swymi koncertami Muzyki Organowej i Kameralnej na stałe wpisała się już do kalendarza kulturalnego naszego regionu i tu na naszej Podlaskiej i Hajnowskiej Ziemi z pozytywnym skutkiem zaspokaja zainteresowania koneserom na ten rodzaj muzyki, których z roku na rok przybywa coraz więcej.

Do usłyszenia i spotkania na naszych Hajnowskich Koncertach za rok. Szczęść Boże!” zakończył swoje wystąpienie ks. Proboszcz, życząc wszystkim spokojnej nocy.

                                                                         GALERIA.

 

do góry
Copyright © Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Hajnówce 2011