"Niech nasza droga będzie wspólna. Niech nasza modlitwa będzie pokorna. Niech nasza miłość będzie potężna. Niech nasza nadzieja będzie większa od wszystkiego, co się tej nadziei może sprzeciwiać."
Jan Paweł II
Dzisiaj jest: piątek, 21 czerwca 2024 r.
Imieniny: Alicji, Alojzego, Rudolfa

I Koncert Muzyki Organowej i Kameralnej - Hajnówka 2014.

10 lipiec 2014
Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w HajnówceW niedzielę 06 lipca br. wysłuchaliśmy I Koncertu Muzyki Organowej i Kameralnej w ramach XVII Edycji Koncertów Hajnówka 2014, które odbywają się w naszym hajnowskim kościele od 1997 roku .

W niedzielę 06 lipca br. wysłuchaliśmy I Koncertu Muzyki Organowej i Kameralnej w ramach XVII Edycji Koncertów Hajnówka 2014, które odbywają się w naszym hajnowskim kościele od 1997 roku. Wszystko to za sprawą pasjonatów, którzy powołali Hajnowską Fundację Muzyki Organowej i Kameralnej. Inicjatorem tego dzieła był śp. ks. prał. Marian Świerszczyński. Niespotykane nigdzie w północno – wschodniej Polsce, prócz Hajnówki 28–ośmio głosowe organy (zbudowane na przełomie XIX i XX wieku przez firmę Schlag und Sohone), które Parafia zakupiła w 1976 roku umożliwiły organizowanie profesjonalnych koncertów w naszym mieście. To już szesnasty sezon koncertów w Hajnówce. Tu przez 16 sezonów, które już minęły, mogliśmy słuchać i podziwiać muzyków–wykonawców z różnych stron świata : z USA, Kanady, Niemiec, Szwecji, Danii, Korei, Finlandii, Belgii i innych krajów oraz wielu wspaniałych wykonawców z Polski.

Podczas I Koncertu wystąpili : Lise – Lotte Kristensen z Danii  – która grała na organach i Jakub Kotowicz z Białegostoku – zagrał na wibrafonie.

Lise – Lotte Kristensen– duńska organista,  ukończyła w 1988 roku Królewską Akademię  Muzyczną w Aarhus. Po studiach kontynuowała edukację artystyczną na organach u profesora Davida Sangera w Londynie. Pracowała jako organistka w wielu kościołach w Danii, obecnie jest zatrudniona w kościele w Grenaa. Nagrała w 1998 roku płytę „The  Dancing Organ”.

W wykonaniu duńskiej organistki usłyszeliśmy następujące utwory:

 • Songs of Praise – Herberta Chappella
 • Kukułka – Louis – Claude Daquine
 • Marsza B – dur op. 42 nr 3 i Ave Maria – Edmondstouna Duncana
 • Preludium – Pietro a Yona
 • Serenada – Dereka Bourgoisa
 • Chorał : Til dig alene Herre Krist; Op Alle som pa jorden bor – Jaspera Madsen
 • Love Festmusikk – Mons Leidvina Takle

 

Jakub Kotowicz – to młody muzyk pochodzący z Białegostoku. Ukończył Ogólnokształcącą  Szkołę Muzyczną II stopnia w Białymstoku w klasie perkusji. Jest laureatem wielu przesłuchań i konkursów gry na perkusji i wibrafonie. Poza muzyką klasyczną fascynuje go muzyka rozrywkowa. Aktualnie ukończył pierwszy rok studiów w klasie wibrafonu na Akademii muzycznej w Bydgoszczy na Wydziale Muzyki Rozrywkowej i Jazzu.

 Solista z Białegostoku wykonał na wibrafonie następujące utwory:

 • Broken Silence – Marka Glentwortha
 • Suomineito – Nebojsa Jovana Zivkovica
 • Texas Hoedown – Davida Friedmana
 • Clair de Lune – Claude Debussy

 

Na inauguracji XVII Edycji PODLASKICH  KONCERTÓW  ORGANOWYCH HAJNÓWKA  2014 ks. kan. Józef Poskrobko - proboszcz naszej Parafii i Prezes Hajnowskiej Fundacji Muzyki Organowej i kameralnej powitał Dyrektora i Koordynatora Podlaskich Koncertów pana Józefa Kotowicza z Białegostoku, dziękując mu za przygotowania do kolego już sezonu spotkań z muzyką klasyczną. Pan Józef Kotowicz poprowadził I tegoroczny Koncert.

Ks. kan. Józef Poskrobko na zakończenie pogratulował wykonawcom koncertu. Liczne przybyła publiczność gromkimi brawami, na stojąco dziękowała artystom: z Danii i z Białegostoku za wspaniały koncert.

Następny Koncert w niedzielę 20 lipca 2014r o godz. 1845 –  przed hajnowską publicznością wystąpi muzyk z Irlandii: pan Raymond O” Donnell – będzie grał na organach.

Już dziś zapraszamy pasjonatów muzyki organowej na nasz II Koncert.

 

GALERIA.

do góry
Copyright © Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Hajnówce 2011