"Niech nasza droga będzie wspólna. Niech nasza modlitwa będzie pokorna. Niech nasza miłość będzie potężna. Niech nasza nadzieja będzie większa od wszystkiego, co się tej nadziei może sprzeciwiać."
Jan Paweł II
Dzisiaj jest: poniedziałek, 26 luty 2024 r.
Imieniny: Bogumiła, Eweliny, Mirosława

Rozpoczął się Wielki Post

8 marzec 2014
Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w HajnówceWarto podjąć post...Warto odpowiedzieć na zaproszenie Kościoła…

                   W Ewangelii czytamy, że Jezus zanim rozpoczął publiczną działalność udał się na pustynię, aby tam pościć. Okres „Wielkiego Postu” jest  spojrzeniem na modlącego się Jezusa i próbą naśladowania Go w codzienności. Kościół zachęca nas do podejmowania w tym czasie umartwień i konkretnych wyrzeczeń. Warto rezygnować nie tylko z tego, co nas oddala od Boga, lecz także z tego co przynosi radość.

                Czasami jednak młodzi ludzie pytają: „Dlaczego właściwie mam pościć? Dlaczego mam się nie bawić? Kto mi zabroni? Jaki jest cel rezygnacji z niektórych pokarmów, choćby słodyczy, alkoholu, przyjemności, luksusów?” I od razu warto zaznaczyć, że post i umartwienie powinny wypływać  z wolnej woli człowieka i jego miłości do Boga. Nikt nie może nas do postu zmusić, jednak jeśli jesteśmy ludźmi wierzącymi, sami chcemy podejmować post z radosnym sercem. Post jest więc darem serca ludzi, którzy odnaleźli już w swoim życiu Boga oraz piękną drogą tych, którzy Go dopiero zaczynają szukać. Wyrzeczenie może uszlachetnić osobę, która je podejmuje, a ofiarowane Bogu może stać się „wewnętrzną modlitwą”. Post ma ułatwić refleksję, skłonić człowieka do zastanawiania się nad tym, co tak naprawdę kieruje jego życiem, co w jego życiu jest ważne i wartościowe, a co wymaga jeszcze naprawy. Podejmując post dobrze jest wyraźnie określić intencję, która będzie nam towarzyszyła.

 

Warto podjąć post…Warto odpowiedzieć na zaproszenie Kościoła…

 

do góry
Copyright © Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Hajnówce 2011