"Niech nasza droga będzie wspólna. Niech nasza modlitwa będzie pokorna. Niech nasza miłość będzie potężna. Niech nasza nadzieja będzie większa od wszystkiego, co się tej nadziei może sprzeciwiać."
Jan Paweł II
Dzisiaj jest: niedziela, 3 grudnia 2023 r.
Imieniny: Hilarego, Franciszki, Ksawery

XIII Dzień Papieski.

15 październik 2013
Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w HajnówceTegoroczny Dzień Papieski przebiegał pod hasłem Jan Paweł II - Papież Dialogu. W naszej parafii pamiętaliśmy o tym ważnym dniu i staraliśmy się wspólnie budować żywy pomnik ojcu świętemu...

Idea Dnia poświęconego Papieżowi narodziła się po pielgrzymce Ojca Świętego do Polski w 1999 r. Rok później została powołana do życia Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia jako organizacja, której działanie ma upamiętniać pontyfikat Jana Pawła II przez promowanie Jego nauczania i wspieranie określonych przedsięwzięć społecznych, głównie w dziedzinie edukacji i kultury. Dzień Papieski przeżywamy w czterech wymiarach: intelektualnym, duchowym, artystycznym i charytatywnym. Dziś po trzynastu latach od zapoczątkowania tego pięknego dzieła, tysiące młodych ludzi jest objętych stypendiami, które pomagają w rozwoju nauki a tym samym wzrastać do bycia dobrym człowiekiem. Stypendyści, bo tak nazywamy te osoby, to żywy pomnik poświęcony bł. Janowi Pawłowi II, który niejako sam sobie wybrał.

Od kilku lat data Dnia Papieskiego została ustanowiona na niedzielę poprzedzającą czas jego wyboru na Stolicę Piotrową (16 października 1979 r.) i tak w tym roku był to dzień 13 października. XIII Dzień Papieski przeżywaliśmy pod hasłem Jan Paweł II – Papież Dialogu.

Mieliśmy okazję spojrzeć na Ojca Świętego od strony Jego nauczania i postawy, którą przybierał wobec każdego człowieka. Dialog jak wiemy to podstawa naszego komunikowania się. Nie zawsze człowiek, który ma coś do powiedzenia, wie jak to zrobić a czasem nawet rodzi się pokusa aby coś nieprzyjemnego „z grzeczności” pominąć. Bł. Jan Paweł II przez swoją wiarę w Boga i zawierzenie Mu przez Maryję swojej posługi piotrowej uczy nas świętości a tym samym przypomina, że ani przez chwilę nie możemy zapomnieć kim jesteśmy, dokąd powinno zmierzać nasze życie i to, że każdy człowiek jest powołany do bycia Świętym.

Tak się składa, że tego roczny Dzień Papieski wpisuje się w Rok Wiary, który jeszcze do Uroczystości Chrystusa Króla Wszechświata będziemy przeżywać a także wielkie czuwanie całego świata wspólnie z Matką Najświętszą w Znaku Fatimskim i Ojcem Świętym Franciszkiem, który dokonał 13 października o godz. 1200 zawierzenia całego świata Matce Bożej.

Odpowiadając na głos Kościoła także w naszej parafii staraliśmy się przeżyć ten Dzień uroczyście. Na Mszy św. o godz. 1200  na którą są zaproszone wszystkie dzieci z parafii poświęcone zostały Różańce, które po Mszy św. otrzymały dzieci przygotowujące się do Pierwszej Komunii Świętej. Na godz. 1730 zaprosiliśmy wszystkich parafian aby wspólnie świętować XIII Dzień Papieski. Młodzi ludzie z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży wspólnie z Zespołem Śpiewajmy Panu przygotowali koncert poświęcony bł. Janowi Pawłowi II. Teksty nauczania Papieża, Jego spotkania z ludźmi, sytuacje w których dawał świadectwo o Bogu przeplatane śpiewem utworzyły piękny klimat wzbudzając zadumę i pamięć. Po koncercie trwaliśmy na modlitwie różańcowej. W czasie wieczornej Mszy św., która uwieńczyła Dzień Papieski, Młodzież z naszej parafii złożyła swoje deklaracje i chęć przyjęcia Sakramentu dorosłości chrześcijańskiej – Bierzmowania. Na koniec ze śpiewem pieśni Barka udaliśmy się pod pomnik przy kościele, gdzie została odczytana modlitwa o łaski za wstawiennictwem Bł. Jana Pawła II. Dziękowaliśmy Bogu, że już wkrótce będziwemy mogli nazywać Go "Świętym".

Galeria

do góry
Copyright © Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Hajnówce 2011