"Niech nasza droga będzie wspólna. Niech nasza modlitwa będzie pokorna. Niech nasza miłość będzie potężna. Niech nasza nadzieja będzie większa od wszystkiego, co się tej nadziei może sprzeciwiać."
Jan Paweł II
Dzisiaj jest: sobota, 9 grudnia 2023 r.
Imieniny: Anety, Leokadii, Wiesława

IV KONCERT MUZYKI ORGANOWEJ I KAMERALNEJ HAJNÓWKA 2013

8 wrzesień 2013
Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w HajnówceW niedzielę 18 sierpnia br odbył się czwarty i zarazem ostatni w ramach XVI edycji Koncert Muzyki Organowej i Kameralnej Hajnówka 2013.

W niedzielę 18 sierpnia br odbył się czwarty i zarazem ostatni w ramach XVI edycji Koncert Muzyki Organowej i Kameralnej Hajnówka  2013. Koncerty w hajnowskim kościele odbywają się od 1997 roku Wszystko to za sprawą pasjonatów, którzy powołali Hajnowską Fundację Muzyki Organowej i Kameralnej. Inicjatorem tego dzieła był śp. ks. prał. Marian Świerszczyńskim. Niespotykane nigdzie w Polsce północno-wschodniej prócz Hajnówki 28–ośmio głosowe organy, zbudowane na przełomie XIX i XX wieku przez firmę Schlag und Sohone, które Parafia zakupiła w 1976 roku umożliwiły organizowanie profesjonalnych koncertów w naszym mieście. To już szesnasty sezon koncertów w Hajnówce. Tu przez 15 sezonów, które już minęły, mogliśmy słuchać i podziwiać muzyków-wykonawców z różnych stron świata : z USA, Kanady, Niemiec, Szwecji, Danii, Korei, Finlandii, Belgii i innych krajów oraz wielu wspaniałych wykonawców z Polski.

Podczas ostaniego Koncertu wystąpili przed licznie zgromadzoną w kościele publicznością pan Przemysław Kapituła z Warszawy, który grał na organach oraz Magdalena Jakubowska – Puchalska - grała na flecie i Grzegorz Puchalski – grał na klarnecie – oboje z Białegostoku.

Przemysław Jakub Kapituła – polski organista i impresario muzyczny z Warszawy ukończył w 1990r Akademię Muzyczną im. Fr. Chopina w Warszawie w klasie organów u prof. Józefa Serafina. Artysta regularnie koncertuje w kraju i za granicą – dając około 45 koncertów rocznie na najpoważniejszych festiwalach organowych w Europie. Współpracuje z wieloma solistami, chórami oraz zespołami orkiestrowymi. Dokonał licznych nagrań w radio, telewizji oraz wydał płytę CD, jest inicjatorem, dyrektorem naczelnym i artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej w Warszawie.

W wykonaniu Przemysława Kapituły wysłuchaliśmy następujących utworów:

- L. Boellmann - Suita gotycka op. 25

- V. Petrali - Versetto per il Gloria

- J. S. Bach - Chorał " Num komm, der Heiden Heiland"

- J. S. Bach - Toccata i fuga d-moll

Magdalena Jakubowska - Puchalska studia muzyczne ukończyła w klasie fletu w łódziej Akademii Muzycznej. Jest pierwszą flecistką Orkiestry Symfonicznej Opery i Filharmonii Podlaskiej. Często koncertuje jako solistka z Orkiestrą Symfoniczną i Orkiestrą Kameralną oraz jako Kameralistka w karaju i za granicą.

Grzegorz Puchalski - jest pierwszym klarnecistą Orkiestry Symfonicznej Opery i Filharmonii Podlaskiej. Jest Założycielem i kierownilkiem  artystycznym zespołu kamerlanego "Ars Iuvenum" z którym występuje do dnia dzisiejszego w kraju i za granicą. Zdobył liczne nagrody i wyróżnienia za całokształt dotychczasowej działalności w dziedzinie muzyki.. Pracuje w Zespole Szkól Muzycznych w Białymstoku.

W/w muzycy wykonali następujące utwory:

- C. P. E. Bach - Sonata na flet solo

- J. S. Bach - Adagio na klarnet solo

- J. S. Bach - Inwencja dwugłosowa nr 9 na flet i klarnet

- J. S. Bach - Inwencja dwugłosowa nr 14 na flet i klarnet

- J. S. Bach - Duet na flet i klarnet op. 46 nr 1

- J. S. Bach - Aria na flet i klarnet

         " Wszystko co piękne trwa krótko i nasza XVI Edycja PODLASKICH  KONCERTÓW MUZYKI  ORGANOWEJ I KAMERALNEJ HAJNÓWKA  2013 dobiegła końca" - podsumował tegoroczne Koncerty Muzyki ks. kan. Józef Poskrobko - gospodarz miejsca.

         "Pozwólcie Państwo" - mówił dalej ks. Józef - " że podziękuję również tym, którzy musieli włożyć wiele wysiłku, aby nasze Koncerty mogły dojść w tym sezonie do skutku. Są to: pani Maria Krzyczkowska wiceprezes i sekretarz naszej Hajnowskiej Fundacji oraz członkowie tejże fundacji: p. Zofia Artemiuk, p. Zdzisław Wiatrowski, p. Elżbieta Dragun, p. Zbigniew Budzyński, p. Irena Kostera i Kazimierz Borowski. Dziękuję także Dyrektorowi i zarazem  Koordynatorowi Podlaskich Koncertów p. Józefowi Kotowiczowi z Białegostoku. W sposób szczególny dziękuję naszym wszystkim sponsorom, a szczególnie Urzędowi Miasta Hajnówki na ręce p. Burmistrza Jerzego Siraka, a także Starostwu Powiatowemu w Hajnówce na ręce p. Starosty Andrzeja Skiepko –  myślę, że nasza współpraca będzie też owocna na tym polu w przyszłym  2014roku.

          Dziękuję też tym wszystkim, którzy odpisali swój 1% podatku od dochodów, przeznaczając go na rzecz naszej Hajnowskiej Fundacji Muzyki Organowej i Kameralnej. Bóg zapłać !!!".

          Hajnówka ze swymi koncertami Muzyki Organowej i Kameralnej na stałe wpisała się już do kalendarza kulturalnego naszego regionu i tu na naszej Podlaskiej i Hajnowskiej Ziemi z pozytywnym skutkiem zaspokaja zainteresowania koneserom na ten rodzaj muzyki, których z roku na rok przybywa coraz więcej.

Do usłyszenia i spotkania na naszych Hajnowskich Koncertach za rok. Szczęść Boże!  

GALERIA.

do góry
Copyright © Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Hajnówce 2011