"Niech nasza droga będzie wspólna. Niech nasza modlitwa będzie pokorna. Niech nasza miłość będzie potężna. Niech nasza nadzieja będzie większa od wszystkiego, co się tej nadziei może sprzeciwiać."
Jan Paweł II
Dzisiaj jest: sobota, 2 grudnia 2023 r.
Imieniny: Balbiny, Ksawerego, Pauliny

I Koncert Muzyki Organowej i Kameralnej - Hajnówka 2013.

17 lipiec 2013
Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w HajnówceW niedzielę 14 lipca br. wysłuchaliśmy I Koncertu Muzyki Organowej i Kameralnej w ramach XVI Edycji Koncertów Hajnówka 2013, które od 1997 co roku odbywają się w naszym hajnowskim kościele.

W niedzielę 14 lipca br wysłuchaliśmy I Koncertu Muzyki Organowej i Kameralnej w ramach XVI Edycji Koncertów, które od 1997 co roku odbywają się w naszym hajnowskim kościele. Wszystko to za sprawą pasjonatów, którzy powołali Hajnowską Fundację Muzyki Organowej i Kameralnej. Inicjatorem tego dzieła był śp. ks. prał. Marian Świerszczyńskim. Niespotykane nigdzie w Polsce północno – wschodniej prócz Hajnówki 28–ośmio głosowe organy, zbudowane na przełomie XIX i XX wieku przez firmę Schlag und Sohone, które Parafia zakupiła w 1976 roku umożliwiły organizowanie profesjonalnych koncertów w naszym mieście. To już szesnasty sezon koncertów w Hajnówce. Tu przez 15 sezonów, które już minęły, mogliśmy słuchać i podziwiać muzyków-wykonawców z różnych stron świata : z USA, Kanady, Niemiec, Szwecji, Danii, Korei, Finlandii, Belgii i innych krajów oraz wielu wspaniałych wykonawców z Polski.

Podczas I Koncertu wystąpili : Lei Dahl ze Szwecji – który grał na organach i soliści z kwartetu wokalnego Ensemble Quattro Voce : Marta Wróblewska – sopran i Paweł Pecuszok – tenor, którym akompaniował na organach Sylwester Trojanowski – wszyscy z Białegostoku.

Kwartet wokalny ENSEMBLE QUATTRO VOCE – istnieje od 2011 roku – to formacja założona przez profesjonalnych śpiewaków związanych ze środowiskiem muzycznym Białegostoku. Członkowie tego kwartetu wokalnego są absolwentami klas śpiewu solowego Uniwersytetu Muzycznego F. Chopina w Białymstoku. Jako profesjonalni śpiewacy mają oni na swoim koncie zarówno występy indywidualne w recitalach solowych, jak i udział w licznych przedsięwzięciach zespołowych, łącznie z przestawieniami operowymi. Każdy z członków Kwartetu aktualnie prowadzi również własną działalność artystyczną, zawodową, pedagogiczną i fonograficzną dokonując m. in. nagrań solowych z renomowanymi polskimi zespołami muzyki dawnej np. z Operą i Filharmonią Podlaską.

Soliści z Białegostoku wykonali następujące utwory:

Giovanni Pierluigi da Palestrina – O Domine Jesu Chrise

William Byrd – Ave Verum Korpus

Da isprawitsia modlitwa moja – wermiński napiew – solo Marta Wróblewska

Maksym Berezovsky – Złażeni jaże izbrał

Antonio Lotti – Miserere

Mikołaj Gomółka – Nieście chwałę mocarze

Wolfgang A. Mozart – Ave Verum Korpus KV 618

Leif Dahl – szwedzki organista  i  kompozytor pełni od 1978 roku obowiązki dyrektora muzycznego kościoła w Lannas. Jego zainteresowania muzyczne obejmują także muzykę chóralną. Skomponował muzykę dla Teatru Muzycznego, która była wystawiana w latach 1980 – 1993. Koncertował wielokrotnie w Sztokholmie, Kopenhadze, Londynie i Pradze. W roku 2003 otrzymał prestiżową nagrodę Złoty Medal – Musica Sacra.

 

W wykonaniu szwedzkiego organisty usłyszeliśmy następujące utwory:

- Erland von Koch – Festivity – march

- L. Dahl – Wedding – march form Lannas

- Johan H Roman – Sinfonia di Chiesa

- Nils Lindberg – Song after Torn – Erik

- L. Dahl – Suita „Tank sou, God”

 

Na inauguracji XVI Edycji PODLASKICH  KONCERTÓW  ORGANOWYCH HAJNÓWKA  2013 ks. kan. Józef Poskrobko - proboszcz naszej Parafii i Prezes Hajnowskiej Fundacji Muzyki Organowej i kameralnej powitał Dyrektora i Koordynatora Podlaskich Koncertów pana Józefa Kotowicza z Białegostoku, dziękując mu za przygotowania do kolego już sezonu spotkań z muzyką. Pan Józef Kotowicz poprowadził I tegoroczny Koncert.

Ks. kan. Józef Poskrobko na zakończenie pogratulował wykonawcom koncertu. Liczne przybyła publiczność owacjami na stojąco dziękowała artystom ze Szwecji  i z Białegostoku za wspaniały koncert.

Następny Koncert w niedzielę 28 lipca 2013r o godz. 1845 –  przed hajnowską publicznością wystąpią muzyk z Białegostoku : pan Józef Kotowicz - będzie grał na organach.

Już dziś zapraszamy pasjonatów muzyki organowej i kameralnej na nasz II Koncert.

 


Galeria

do góry
Copyright © Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Hajnówce 2011