"Niech nasza droga będzie wspólna. Niech nasza modlitwa będzie pokorna. Niech nasza miłość będzie potężna. Niech nasza nadzieja będzie większa od wszystkiego, co się tej nadziei może sprzeciwiać."
Jan Paweł II
Dzisiaj jest: sobota, 2 grudnia 2023 r.
Imieniny: Balbiny, Ksawerego, Pauliny

Rozpoczęcie Roku Wiary

14 październik 2012
Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w HajnówceDnia 11 października br. z udziałem tysięcy wiernych zgromadzonych na placu św. Piotra w Watykanie Mszą św. papież Benedykt XVI zainaugurował w całym Kościele Rok Wiary. Miało to miejsce w 50 rocznicę Soboru Watykańskiego II.

Benedykt XVI wskazał potrzebę rozbudzania w sobie wiary, szukania nowych sposobów dotarcia z Dobrą Nowiną o Jezusie  do współczesnego człowieka, często  żyjącego na „duchowej pustyni”. To właśnie ta pustynia ma być impulsem do odkrycia na nowo radości wiary, jej życiowego znaczenia dla współczesnego człowieka. „Na pustyni trzeba nade wszystko ludzi wiary, którzy swym własnym życiem wskazują drogą ku Ziemi obiecanej i w ten sposób uobecniają nadzieję. Żywa wiara otwiera serce na Łaskę Boga, która uwalnia od pesymizmu. Dziś bardziej niż kiedykolwiek ewangelizowanie oznacza bycie świadkiem nowego życia, przemienionego przez Boga, i w ten sposób wskazywanie drogi” – powiedział papież.

Ojciec Święty zaproponował, aby Rok Wiary stał się pielgrzymką na pustyniach współczesnego świata, „w której trzeba nieść tylko to, co istotne: ani laski, ani torby podróżnej, ani chleba, ani pieniędzy ani dwóch sukien – jak mówi Pan apostołom posyłając ich na misję (por. Łk 9,3), lecz Ewangelia i wiara Kościoła”. Benedykt XVI zawierzył Rok Wiary Świętej Bożej Rodzicielce Maryi, świecącej jak gwiazda na drodze nowej ewangelizacji.

 

ROZPOCZĘCIE ROKU WIARY W NASZEJ DIECEZJI ...

 

Dnia 12 października podczas Mszy św. sprawowanej w Katedrze w Drohiczynie Ks. Biskup Antoni Dydycz uroczyście rozpoczął  Rok Wiary w naszej diecezji. Do Katedry przybyli kapłani, klerycy, katecheci, osoby życia konsekrowanego oraz przedstawiciele parafii, była także reprezentacja naszej parafii wraz z ks. Marcinem.

Liturgię poprzedziła modlitwa różańcowa w intencji rozkrzewienia wiary. Podczas procesji wejścia uroczyście zostały wniesione Dokumenty Soboru Watykańskiego II,  Katechizm Kościoła Katolickiego i Ewangeliarz.

W procesji z darami wniesiono księgę chrztów, w której widnieje wpis przyjęcia tego sakramentu przez bł. ks. Władysława Maćkowiaka - jednego ze 108 błogosławionych męczenników II wojny światowej. Był to wyraz wdzięczności za łaskę wiary, udzieloną naszym praojcom.

Na zakończenie liturgii ks. Biskup wręczył błogosławieństwo i zapaloną świecę 56 uczestnikom Szkoły Nowej Ewangelizacji.

Każdy z uczestników Liturgii otrzymał Notę Stolicy Apostolskiej na temat przeżycia Roku Wiary oraz pamiątkowe obrazki z Wyznaniem Wiary.

... I W PARAFII.

Dnia 14 października podczas XII Dnia Papieskiego, podczas Eucharystii o godz. 10.00 Rok Wiary uroczyście zainaugurował w naszej parafii ks. kan. Józef Poskrobko. Także i u nas uroczyście wniesiono Dokumenty ostatniego Soboru, księgę Katechizmu Kościoła Katolickiego i Ewangeliarz. Trzy źródła na jakich powinna opierać się i ciągle na nowo rozrastać wiara każdego z nas.

Zadaniem Roku Wiary jest rozbudzenie w każdym wierzącym głębszej motywacji do wyznawania wiary w jej pełni. Prawdziwa wiara bowiem, nie jest postawą wybierania sobie z wiary Kościoła tego, co mi pasuje i tworzenia sobie wiary w Boga na swój sposób i wzór. Trzeba nam ciągle wiarę pogłębiać, abyśmy nie zgubili jej sensu i aby ona kierowała naszym życiem.

Niech więc przeżywanie Roku Wiary, który uroczyście rozpoczęliśmy  będzie dla nas wszystkich czasem szczególnym. Czasem osobistego spotkania z Bogiem. Spotkania, które pozwoli nam stać się PRAWDZIWYMI ŚWIADKAMI JEZUSA WE WSPÓŁCZESNYM ŚWIECIE.

                                          GALERIA DROHICZYN             GALERIA PARAFIA

 

do góry
Copyright © Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Hajnówce 2011