"Niech nasza droga będzie wspólna. Niech nasza modlitwa będzie pokorna. Niech nasza miłość będzie potężna. Niech nasza nadzieja będzie większa od wszystkiego, co się tej nadziei może sprzeciwiać."
Jan Paweł II
Dzisiaj jest: czwartek, 7 grudnia 2023 r.
Imieniny: Agaty, Dalii, Sobiesława

Święto Podwyższenia Krzyża Świętego - Uroczystości Odpustowe

19 wrzesień 2012
Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w HajnówceDla ludzi wierzących krzyż jest najświętszym symbolem, znakiem zbawczej męki Chrystusa. Niektórzy uważają jednak, że w XXI w. nie ma już miejsca na miłość, ofiarę i poświęcenie, a dla znaku krzyża nie ma miejsca w przestrzeni publicznej.

W naszej parafii znak krzyża chcemy czcić w sposób szczególny, ponieważ Święto Podwyższenia Krzyża Świętego zostało wybrane jako tytuł patronalny naszej świątyni. To święto jest obchodzone zarówno w kościele katolickim jak i wschodnim. Związane jest z tradycją odnalezienia relikwii krzyża, na którym umarł Pan Jezus. Tradycja przypisuje odnalezienie Krzyża Św. Helenie, matce cesarza Konstantyna Wielkiego, w 326 roku.

14 września po Mszy Świętej wieczornej zgromadziliśmy się na Drodze Krzyżowej, rozważając mękę Jezusa Chrystusa. Modliliśmy się, aby znak krzyża był obecny w każdej dziedzinie naszego życia, by nikt się Go nie wstydził, lecz umiał odważnie stawać w Jego obronie.

Główna uroczystość odpustowa i procesja Eucharystyczna odbyła się w niedzielę 16 września o godzinie 12.00. Sumie odpustowej przewodniczył ks. Krzysztof Kościelecki. Procesję poprowadził ks. Dziekan Zbigniew Niemyjski.

 

                                             

                             Droga Krzyżowa                                   Procesja Eucharystyczna

 

 

do góry
Copyright © Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Hajnówce 2011