"Niech nasza droga będzie wspólna. Niech nasza modlitwa będzie pokorna. Niech nasza miłość będzie potężna. Niech nasza nadzieja będzie większa od wszystkiego, co się tej nadziei może sprzeciwiać."
Jan Paweł II
Dzisiaj jest: czwartek, 20 czerwca 2024 r.
Imieniny: Bogny, Rafaeli, Rafała

Diecezjalny Dzień Młodzieży - Serpelice 2012

15 wrzesień 2012
Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w HajnówceTegoroczne spotkanie przebiegało pod hasłem „Nie bój się, wierz tylko” i było wprowadzeniem w „Rok Wiary” rozpoczynający się 11 października. Na podlaskiej kalwarii znalazła się młodzież z naszej parafii.

Każdy młody człowiek, który bierze aktywny udział w życiu parafialnym, wie, że na spotkanie w Serpelicach warto pojechać. W tym roku liczba uczestników także nie była mała. Z hajnowskiego dekanatu udało się zebrać cały autokar, czyli 50 osób, a była to młodzież z Narwi, Czeremchy, Kleszczel i obu hajnowskich parafii. Razem z nami obecni byli: ks. Dziekan Zbigniew Niemyjski, ks. Henryk Kalinowski, Ks. Marcin Chudzik, Ks. Michał Kisiel.

Wyruszyliśmy o godzinie 8:00. Zanim dotarliśmy do Serpelice czekał nas przystanek w Kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Siemiatyczach. Tam spotkaliśmy się z młodzieżą z dekantów sarnackiego i bielskiego. Wszystko odbywało się przy wtórze muzyki. Na miejscu młodzież z Hajnówki miała okazję odegrać pantomimę pod tytułem „Samotność”, którą zorganizował Ksiądz Michał Kisiel. Następnie wszyscy wysłuchaliśmy konferencji, którą przygotował Ksiądz Łukasz Suszko. W tzw. międzyczasie krótką pantomimę na temat grzechu, który zmazuje nam prawdziwy obraz Boga, przedstawiła nam młodzież z dekanatu Sarmackiego.  Nie zabrakło też modlitwy przed Najświętszym Sakramentem, aby wkrótce można już było pojechać na spotkanie w Serpelicach. Wszystko oczywiście odbywało się przy wtórze muzyki.

 Zanim jednak dotarliśmy do końcowego przystanku, po drodze, standardowo, mieliśmy maleńką przerwę na pyszny bigos.

Do Serpelice udało nam się dotrzeć około 13:00. Po wyjściu z autobusu, po drodze na modlitewny szczyt, odmówiliśmy Koronkę do Bożego Miłosierdzia. Także w tym roku młodzież przygotowała drewniane krzyże, które przewodziły naszej wędrówce i były punktem orientacyjnym na miejscu.

Spotkanie otworzył koncert modlitewno – ewangelizacyjny, który przygotowała Inicjatywa Ewangelizacyjna Diecezji Drohiczyńskiej pod kierunkiem Łukasza Kraujutowicza. Jednak centralnym punktem spotkania była Msza Święta, którą sprawował J. E. Ks. Abp. Celestino Migliore, nuncjusz apostolski w Polsce. Nie zabrakło również J. E. Księdza Bp. Antoniego Dydycza, wraz z księżmi którzy przywieźli młodzież z poszczególnych parafii i dekanatów.

Podczas homilii Ks. Arcybiskup opowiedział nam bardzo osobistą historię ze swojego życia. Od kiedy poczuł powołanie i zapragną zostać księdzem bardzo interesowała go praca na parafii. Ks. Abp. był oczarowany wzorem duszpasterskiej pracy pewnego starszego kapłana, którego niegdyś spotkał i od tamtej pory robił wszystko, aby być taki jak on.

W Serpelicach tradycyjnie mogliśmy także gościć O. Tadeusza Ryzyka, który przyjechał wraz z Telewizją Trwam nadającą na żywo cały przebieg spotkania. Ludzie z całej Polski mogli zobaczyć drohiczyńską młodzież, która chciała się spotkać na podlaskiej kalwarii. Był tutaj także obecny o. Marek Pasiut, prowincjał ojców kapucynów na Białorusi.

Myślę, że najwięcej ze spotkania w Serpelicach zyskał ten, kto uważnie słuchał kazania Ks. Abp Celestino Migliore. Idealnie pasowało do hasła tegorocznego spotkania „Nie bój się, wierz tylko” będąc jednocześnie potwierdzeniem słów zapisanych w Ewangelii św. Mk 5, 21. Dziękujemy wszystkim, którzy aktywnie włączyli się w organizację tegorocznego spotkania i do zobaczenia za rok.

Al. Maciej Artemiuk

Galeria

do góry
Copyright © Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Hajnówce 2011