"Niech nasza droga będzie wspólna. Niech nasza modlitwa będzie pokorna. Niech nasza miłość będzie potężna. Niech nasza nadzieja będzie większa od wszystkiego, co się tej nadziei może sprzeciwiać."
Jan Paweł II
Dzisiaj jest: piątek, 21 czerwca 2024 r.
Imieniny: Alicji, Alojzego, Rudolfa

IV KONCERT MUZYKI ORGANOWEJ I KAMERALNEJ HAJNÓWKA 2012

23 sierpierń 2012
Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w HajnówceW niedzielę 19.08.2012r zakończyliśmy piętnasty sezon Koncertów Muzyki Organowej i Kameralnej w Hajnówce. Podczas ostatnie Koncertu wystąpiły panie z Białegostoku: Ewa Karpowicz - grała na organach i Ewa Głażewska - śpiew - mezzosopran.

W niedzielę 19.08.2012r zakończyliśmy piętnasty sezon Koncertów Muzyki Organowej i Kameralnej w Hajnówce. Przez piętnaście lat, mogliśmy słuchać i podziwiać muzyków – wykonawców z różnych stron świata i wielu wspaniałych wykonawców z Polski.

W tym roku podczas XV Edycji naszych Koncertów wystąpili już przed hajnowską publicznością: Bartosz Jakubczak z Warszawy, który grał na organach i Agnieszka Kaćma również z Warszawy –  grała na flecie, a także Józef Kotowicz – grał na organach oraz Zespół Wokalny „Cantamen” – wykonawcy z Białegostoku oraz  Adam Klarecki z Włocławka – grał na organach i Kwartet Podlaski z Białegostoku. Podczas ostatniego Koncertu wystąpiły: pani Ewa Karpowicz – grała na organach i pani Ewa Głażewska – śpiew (mezzosopran); obie panie z Białegostoku.

Pani EWA KARPOWICZ ukończyła w roku 2000 Akademię Muzyczną im. F. Chopina w Warszawie Filia w Białymstoku w klasie organów Marii Terleckiej. W latach 2001-2006 kontynuowała naukę na wydziale Edukacja Artystyczna w Zakresie Sztuki Muzycznej, specjalność muzyka kościelna pod kierunkiem Bartosza Jakubczaka –  organy i Michała Dąbrowskiego – improwizacja organowa. Swoje umiejętności doskonaliła na studiach podyplomowych w Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie w klasie organów prof. Andrzeja Chorosińskiego. Obecnie jest pedagogiem wykładającym w Zespole Szkół Muzycznych w Białymstoku naukę gry na organach i improwizację organową. Pełni również funkcję organisty w Parafii p.w. NMP Matki Kościoła w Białymstoku. Bierze czynny udział w życiu muzycznym Białegostoku prowadząc działalność koncertową solową i kameralną.

Pani EWA GŁAŻEWSKA jest absolwentka Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, Wydziału Instrumentalno-Pedagogicznego w Białymstoku, kierunku Wokalistyka, specjalność Śpiew solowy (dyplom 2009 z wyróżnieniem). Ukończyła również Akademię Muzyczną im. F. Chopina w Warszawie, Filię w Białymstoku, Wydział Instrumentalno-Pedagogiczny, kierunek Edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej, specjalność Dyrygentura chóralna (2005). Jest muzykiem instrumentalistą ze specjalizacją w zakresie gry na flecie poprzecznym. Brała udział w wielu Ogólnopolskich Seminariach dla Wokalistów oraz nauczycieli śpiewu. Współpracowała z wieloma białostockimi chórami, jako śpiewak i korepetytor (m.in. Białostockim Chórem Kameralnym Cantica Cantamus oraz Polskim Chórem Pokoju). Uczestniczyła w nagraniach płyt CD (m.in. Litanie Ostrobramskie S. Moniuszki). Wykonywała partie solowe w wielu dziełach muzyki oratoryjnej i wokalnej.

Podczas ostaniego Koncertu w Hajnówce wysłuchaliśmy następujących utworów:

       1. Giulio Caccini (1545-1618): Ave Maria (śpiew)

2.  Georg Friedrich Haendel (1685-1759): Rinaldo (1710): Lascia ch'io pianga  (śpiew)

3. Benedetto Marcello (1686-1793): Adagio na organy d – moll (organy)

4. Allesandro Stradella (1639-1682) Gebet: Pieta, Signore  (śpiew)

5. Wolfgang Amadeusz Mozart (1756-1791): Msza Koronacyjna C-dur KV 317: AgnusDei (1779) (śpiew)

6. Johannes Brahms (1833-1897): „Herzlich tut mich erfreuen" op.122  (organy)

       7. Franz Peter Schubert (1797-1828): Ave Maria (śpiew)

       8. Cesar Franek (1822-1890): Panis angelicus  (śpiew)

9. Johannes Brahms (1833-1897): „Herzlich tut mich verlangen" op.122 (organy)

10. Stanisław Moniuszko (1819-1872): Matko już nie ma Cię (śpiew)

11. Mieczysław Surzyński (1866-1924):Improwizacje na temat polskiej pieśni kościelnej „Święty Boże" op.38 (organy)

Ks. kan. Józef Poskrobko Proboszcz naszej Parafii przy gromkich brawach licznie zgromadzonej w kościele publiczności podziękował artystkom z Białegostoku, a młodzi adepci sztuki gry na organach: Karol i Bartosz wręczyli paniom Ewom kwiaty. Zanim wykonawczynie koncertu rozpoczęły "tradycyjny bis", ks. kan. podsumował tegoroczną edycję Koncertów słowami:

"Wszystko co piękne trwa krótko i nasza XV edycja PODLASKICH  KONCERTÓW MUZYKI  ORGANOWEJ I KAMERALNEJ HAJNÓWKA  2012 dobiegła końca. Pozwólcie Państwo, że podziękuję również tym, którzy musieli włożyć wiele wysiłku, aby nasze Koncerty mogły dojść w tym sezonie do skutku. Są to: pani Maria Krzyczkowska wiceprezes i sekretarz naszej Hajnowskiej Fundacji oraz członkowie tejże fundacji: p. Zofia Artemiuk, p. Zdzisław Wiatrowski, p. Elżbieta Dragun, p. Zbigniew Budzyński, p. Irena Kostera i Kazimierz Borowski. Dziękuję także Dyrektorowi i zarazem  Koordynatorowi Podlaskich Koncertów p. Józefowi Kotowiczowi z Białegostoku. W sposób szczególny dziękuję naszym wszystkim sponsorom, a szczególnie Urzędowi Miasta Hajnówki na ręce p. Burmistrza Jerzego Siraka, a także Starostwu Powiatowemu w Hajnówce na ręce p. Starosty Andrzeja Skiepko –  myślę, że nasza współpraca będzie jeszcze bardziej owocna na tym polu w przyszłym  2013 roku. Dziękuję też tym wszystkim, którzy odpisali swój 1% podatku od dochodów, przeznaczając go na rzecz naszej Hajnowskiej Fundacji Muzyki Organowej i Kameralnej. Bóg zapłać !!!

Hajnówka ze swymi koncertami Muzyki Organowej i Kameralnej na stałe wpisała się już do kalendarza kulturalnego naszego regionu i tu na naszej Podlaskiej i Hajnowskiej Ziemi z pozytywnym skutkiem zaspokaja zainteresowania koneserów na ten rodzaj muzyki, których z roku na rok przybywa coraz więcej."

I dodał żegnając wszystkich:

"Do usłyszenia i spotkania na naszych Hajnowskich Koncertach za rok. Szczęść Boże!"  

Galeria.

 

 

do góry
Copyright © Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Hajnówce 2011