"Niech nasza droga będzie wspólna. Niech nasza modlitwa będzie pokorna. Niech nasza miłość będzie potężna. Niech nasza nadzieja będzie większa od wszystkiego, co się tej nadziei może sprzeciwiać."
Jan Paweł II
Dzisiaj jest: niedziela, 3 grudnia 2023 r.
Imieniny: Hilarego, Franciszki, Ksawery

I Koncert Muzyki Kameralnej i Organowej

9 lipiec 2012
Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w HajnówceW niedzielę 08. 07. 2012 r. w naszej parafii odbył się pierwszy w tym roku koncert muzyki Organowej i Kameralnej. Na organach grał Bartosz Jakubczak, na flecie- Agnieszka Kaćma.

Hajnowskie koncerty odbywają się  w naszej świątyni od 1997 roku. Wszystko to za sprawą pasjonatów, którzy powołali Hajnowską Fundację Muzyki Organowej i Kameralnej. Inicjatorem tego dzieła był śp. ks. prał. Marian Świerszczyński. Niespotykane nigdzie w Polsce północno-wschodniej – prócz Hajnówki, 28–ośmio głosowe organy, zbudowane na przełomie XIX i XX wieku przez firmę Schlag und Sohone, które Parafia zakupiła w 1976 roku umożliwiły organizowanie profesjonalnych koncertów w naszym mieście. To już piętnasty sezon koncertów w Hajnówce. Tu przez 14 sezonów, które już minęły, mogliśmy słuchać i podziwiać muzyków-wykonawców z różnych stron świata: z USA, Kanady, Niemiec, Szwecji, Danii, Korei, Finlandii, Belgii i innych krajów oraz wielu wspaniałych wykonawców z Polski.

Wystąpili:

BARTOSZ JAKUBCZAK - organy

Ukończył z wyróżnieniem studia w Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie w klasie organów prof. A. Chorosińskiego, a w 2003 roku studia podyplomowe (stypendium im. G. Soltiego) z najwyższym odznaczeniem w Royal Academy of Music w Londynie w klasie prof. D. Titteringtona. Jest laureatem wielu nagród przyznanych przez tę uczelnię, m. in. Peter le Huray, Whalley Organ Scholarship Award oraz nagrody specjalnej przyznanej przez wybitnego angielskiego organistę Petera Hurforda. Uczestniczył w kursach mistrzowskich prowadzonych przez: M.-C.-Alain, J. D. Christie, U. Spang-Hanssena, K. Koito, S. Landale, J. Laukvika, L. Lohmanna, H. Vogla oraz W. Zerera. W 2001 roku wziął udział The McGill Summer Organ Academy w Montrealu. W 2002 roku otrzymał nagrodę Prix de la Presse podczas konkursu bachowskiego Grand Prix Bach de Lausanne w Szwajcarii. W tym samym roku wystąpił w Royal Festival Hali w Londynie, wykonując światową premierę zadedykowanego mu utworu na organy solo Salve Sancta Facies angielskiego kompozytora Davida Gortona. Był uczestnikiem wielu prestiżowych festiwali w Wielkiej Brytanii, a także koncertów w Czechach, Grecji, Holandii, Irlandii, Niemczech, Polsce, Szwajcarii, Szwecji i Węgrzech. W roku akademickim 2003/04 wykładał w Royal Academy of Musie w Londynie w ramach Pidem Organ Fellowship.

Obecnie pełni funkcję adiunkta w stopniu doktora w Katedrze Organów i Klawesynu Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Bartosz Jakubczak jest regularnie zapraszany do prezentacji wykładów podczas ogólnopolskich sesji naukowych, m.in. w macierzystej uczelni, Akademii Muzycznej w Krakowie, Krzeszowie, Świętej Lipce.

AGNIESZKA KAĆMA - flet

Urodzona w rodzinie artystycznej, ukończyła z wyróżnieniem Państwową Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną we Wrocławiu I i II st. (1980) w klasie fletu Józefa Balcara. Studiowała w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej we Wrocławiu, otrzymując dyplom z wyróżnieniem w klasie fletu Jerzego Mrozika (1984). W latach 1989-90 była stypendystką Rządu francuskiego w Paryżu, w klasie fletu. W latach 1998-1999 doskonaliła swój warsztat u Pierre -Yves Artaud również w Paryżu. W charakterze flecisty - solisty grała w wielu renomowanych orkiestrach m. in. we Wrocławskiej Orkiestrze Kameralnej «Leopoldinum», w Polskiej Orkiestrze Kameralnej Jerzego Maksymiuka, w Orkiestrze Kameralnej Wojciecha Rajskiego czy Orchestre Philharmonique d'Europe z Paryża. Pracuje jako pedagog (starszy asystent w klasie fletu Akademii Muzycznej we Wrocławiu (1984-90), profesor fletu Conservatoire Internationale de Musique w Paryżu (1995). Była wielokrotnie zapraszana do prac jury w konserwatoriach muzycznych we Francji. Prowadzi ożywioną działalność koncertową, która rozwinęła się jeszcze w czasie Jej studiów we Wrocławiu. Koncertuje jako solistka i kameralistka w kraju i za granicą (Francja, Niemcy, Belgia, Czechy), uczestniczy w wielu prestiżowych festiwalach i koncertach w kraju i za granicą. Nagrywa dla Radia i Telewizji w Polsce i Francji.

Jej ogromny repertuar obejmuje utwory od baroku po muzykę naszych czasów, kompozycje twórców z całego świata takich jak m.in. Takemitsu, Cage, Boulez, Aitken, Tangui, Sigurbjornsson i wielu innych. Szczególne miejsce w repertuarze artystki zajmuje muzyka polska. Wiele spośród współczesnych kompozycji na flet zostało jej dedykowanych przez takich twórców jak m.in. Zbigniew Bagiński, Krzesimir Dębski, Ryszard Gabryś, Edward Sielicki, Piotr Grella-Możejko, Sławomir Kaczorowski, Jacek Rogala, Mirosław Gąsieniec, Andrzej Dziadek. Jest wysoko ceniona za interpretacje dzieł współczesnych.

 

Galeria

do góry
Copyright © Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Hajnówce 2011