"Niech nasza droga będzie wspólna. Niech nasza modlitwa będzie pokorna. Niech nasza miłość będzie potężna. Niech nasza nadzieja będzie większa od wszystkiego, co się tej nadziei może sprzeciwiać."
Jan Paweł II
Dzisiaj jest: piątek, 21 czerwca 2024 r.
Imieniny: Alicji, Alojzego, Rudolfa

Młodzież przeciwko nałogom

29 luty 2012
Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w HajnówceChcesz być wolny...? Odpowiedź wydaje się oczywista. Czy jednak dla każdego?

Dlaczego młodzież popada w uzależnienia? Dlaczego substancje psychoaktywne odgrywają tak ważną, wręcz pierwszorzędną rolę w życiu wielu młodych ludzi? Co skłania po ich zasięganie? A przede wszystkim, jak uwolnić się z sideł nałogu? Na te wszystkie pytania szukaliśmy odpowiedzi w I Niedzielę Wielkiego Postu, wraz z Panem Zygmuntem z AA i członkami KSM-u, podczas spotkania młodzieży przygotowującej się do sakramentu bierzmowania z obu hajnowskich parafii.

Poruszany temat jest powszechny i dobrze znany naszemu hajnowskiemu społeczeństwu. Prawdopodobnie każdy mógłby wypowiedzieć się w tej kwestii. Mimo tego, problem dotyczący uzależnień nie jest w pełni zwalczony. Wręcz przeciwnie - z każdym dniem co raz bardziej się pogłębia. Warto zadać sobie pytanie, co jest przyczyną popadania w nałogi i jak ponownie znaleźć właściwą drogę.

Na spotkaniu zabrał głos Pan Zygmunt, który mówił, że należy pamiętać o swoich wartościach, którymi się kierujemy. Należy być świadomym tego, że nałóg pozostawia po sobie stały uszczerbek na zdrowiu, psychice, a nawet może doprowadzić do śmierci. Jednak wiele osób pod wpływem presji środowiska, braku akceptacji, niskiej samooceny, sytuacji w szkole/pracy poddaje się możliwości chwilowego rozwiązania własnych  problemów- zasięgnięcia po używki.  Podstawowym pytaniem, które powinien zadać sobie każdy jest to, czy korzystanie z  różnego rodzaju substancji psychoaktywnych, alkoholu naprawdę przynosi oczekiwane korzyści? Czy prawdą jest fakt, że  używki faktycznie rozwiązują nasze problemy, a może jeszcze bardziej je nawarstwiają? Odpowiedź na powyższe pytania jest oczywista, ale czy dla każdego?

Wiele przemyśleń na ten temat ukazała młodzież z KSM, która postanowiła zwrócić się do swoich młodszych kolegów za pomocą obrazowych scenek.

Ze spotkania każdy mógł wyciągnąć swoje wnioski, ale myślę, że głównym przesłaniem było przypomnienie, iż wraz z pomocą Boga, rodziny i przyjaciół, kierując się swoimi głównymi wartościami jesteśmy w stanie pokonać każdą napotkaną przeszkodę, a sięganie po używki nie jest potrzebne, a wręcz przeciwnie – bardzo szkodliwe i niebezpieczne.                      

                                                                                                                                    Angelina Gryniewicz

Galeria

do góry
Copyright © Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Hajnówce 2011