Pierwszy dzień spotkania przebiegał pod hasłem modlitwy osobistej. Wypełniony był modlitwą wspólnotową i słuchaniem. Eucharystii przewodniczył ks. Bp Stanisław Stefanek. Konferencję na temat „Dlaczego się modlić?” głosił o. Leszek Mądrzyk, jezuita, rekolekcjonista Ignacjańskiego Centrum Formacji Duchowej w Gdyni. Głębokie przemyślenia na temat modlitwy oparł na 30-letnim doświadczeniu zakonnym.
Punktem wyjścia do rozważań stały się treści na temat modlitwy zawarte w Katechizmie Kościoła Katolickiego. Modlitwa jest więc wzniesieniem serca ku niebu, dziękczynieniem, ale przede wszystkim spotkaniem pragnień – odpowiedzią człowieka
na pragnienie Boga. Pytanie chrześcijanina: „Dlaczego muszę się modlić?”, można postawić na równi z pytaniem męża: „Dlaczego muszę się spotykać i rozmawiać ze swoją żoną?”. Pytania te świadczą o głębokim kryzysie tożsamości wspólnot: człowieka z Bogiem i człowieka z człowiekiem. Wszystko zaczyna się od pragnienia, jeżeli pragnę – szukam możliwości, jeżeli nie pragnę – szukam wytłumaczenia.
Krótkie 2 zasady benedyktynów z Tyńca: „Módl się jak potrafisz i nie próbuj się modlić jak nie potrafisz. Im mniej się modlisz, tym gorzej to idzie” i na zakończenie -bardzo osobiste świadectwo – przestałem już marzyć o tym, by nie mieć trudności na modlitwie.
Konferencję n.t. „Jak stawać się człowiekiem modlitwy?” głosił o. Andrzej Bielat, dominikanin, dr teologii, wykładowca uniwersytecki, misjonarz na Ukrainie i w Rosji. Pytanie zawarte w temacie konferencji doprecyzował zadając słuchaczom pytanie: „Jak znów stać się człowiekiem modlitwy?”. Warto w swoim doświadczeniu modlitwy wrócić do dzieciństwa. Dziecko w naturalny sposób jest religijne, gdyż wie, że jest małe, a Bóg jest wielki. Dla człowieka dorosłego nie jest to już tak oczywiste. Dorosły chce być wielki, chce być Kimś, chce coś znaczyć w oczach innych i często siebie stawia w swoim życiu w miejscu Boga.
Drugi dzień spotkania przebiegał pod hasłem przebaczenia. Eucharystii przewodniczył
ks. Bp Tadeusz Bronakowski. Konferencję n.t. „Przebaczenie drogą do wewnętrznej wolności” głosił ks. Krzysztof Wons, salwatorianin, rekolekcjonista w Centrum Formacji Duchowej Salwatorianów w Krakowie. Ukazał piękno i głębie przypowieści ewangelicznej o synu marnotrawnym, która mówi o miłości Boga pomimo wszystko, o przebaczeniu Boga bez stawiania warunków, o niedowiarstwie powracającego człowieka i o przyjęciu tego zamkniętego jeszcze na miłość syna w otwarte ramiona Ojca oraz o godności dziecka Bożego, której nie może zniszczyć w człowieku nawet najgorsze życiowe upodlenie. Bóg niezmiennie patrzy na człowieka z miłością i widzi w nim swoje dziecko, które przyszło na świat z powodu Jego Miłości.
Sprawozdanie IX Ostrołęckiego Spotkania Charyzmatycznego spisała uczestniczka - pani Mariola Teresiak.