"Niech nasza droga będzie wspólna. Niech nasza modlitwa będzie pokorna. Niech nasza miłość będzie potężna. Niech nasza nadzieja będzie większa od wszystkiego, co się tej nadziei może sprzeciwiać."
Jan Paweł II
Dzisiaj jest: piątek, 24 maja 2024 r.
Imieniny: Joanny, Zdenka, Zuzanny

Z życia Kościoła powszechnego...

13 luty 2012
Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w HajnówceW dniach 28 – 29 stycznia 2012 r. przedstawiciele Wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym „Effatha” (istniejącej od 1994 r. przy naszej parafii) uczestniczyli w IX Ostrołęckim Spotkaniu Charyzmatycznym.

Pierwszy dzień spotkania przebiegał pod hasłem modlitwy osobistej. Wypełniony był modlitwą wspólnotową i słuchaniem. Eucharystii przewodniczył ks. Bp Stanisław Stefanek. Konferencję na temat „Dlaczego się modlić?” głosił o. Leszek Mądrzyk, jezuita, rekolekcjonista Ignacjańskiego Centrum Formacji Duchowej w Gdyni. Głębokie przemyślenia na temat modlitwy oparł na 30-letnim doświadczeniu zakonnym.
Punktem wyjścia do rozważań stały się treści na temat modlitwy zawarte w Katechizmie Kościoła Katolickiego. Modlitwa jest więc wzniesieniem serca ku niebu, dziękczynieniem, ale przede wszystkim spotkaniem pragnień – odpowiedzią człowieka
na pragnienie Boga. Pytanie chrześcijanina: „Dlaczego muszę się modlić?”, można postawić na równi z pytaniem męża: „Dlaczego muszę się spotykać i rozmawiać ze swoją żoną?”. Pytania te świadczą o głębokim kryzysie tożsamości wspólnot: człowieka z Bogiem i człowieka z człowiekiem. Wszystko zaczyna się od pragnienia, jeżeli pragnę – szukam możliwości, jeżeli nie pragnę – szukam wytłumaczenia.
Krótkie 2 zasady benedyktynów z Tyńca: „Módl się jak potrafisz i nie próbuj się modlić jak nie potrafisz. Im mniej się modlisz, tym gorzej to idzie” i na zakończenie -bardzo osobiste świadectwo – przestałem już marzyć o tym, by nie mieć trudności na modlitwie.
Konferencję n.t. „Jak stawać się człowiekiem modlitwy?” głosił o. Andrzej Bielat, dominikanin, dr teologii, wykładowca uniwersytecki, misjonarz na Ukrainie i w Rosji. Pytanie zawarte w temacie konferencji doprecyzował zadając słuchaczom pytanie: „Jak znów stać się człowiekiem modlitwy?”. Warto w swoim doświadczeniu modlitwy wrócić do dzieciństwa. Dziecko w naturalny sposób jest religijne, gdyż wie, że jest małe, a Bóg jest wielki. Dla człowieka dorosłego nie jest to już tak oczywiste. Dorosły chce być wielki, chce być Kimś, chce coś znaczyć w oczach innych i często siebie stawia w swoim życiu w miejscu Boga.
Drugi dzień spotkania przebiegał pod hasłem przebaczenia. Eucharystii przewodniczył
ks. Bp Tadeusz Bronakowski. Konferencję n.t. „Przebaczenie drogą do wewnętrznej wolności” głosił ks. Krzysztof Wons, salwatorianin, rekolekcjonista w Centrum Formacji Duchowej Salwatorianów w Krakowie. Ukazał piękno i głębie przypowieści ewangelicznej o synu marnotrawnym, która mówi o miłości Boga pomimo wszystko, o przebaczeniu Boga bez stawiania warunków, o niedowiarstwie powracającego człowieka i o przyjęciu tego zamkniętego jeszcze na miłość syna w otwarte ramiona Ojca oraz o godności dziecka Bożego, której nie może zniszczyć w człowieku nawet najgorsze życiowe upodlenie. Bóg niezmiennie patrzy na człowieka z miłością i widzi w nim swoje  dziecko, które przyszło na świat z powodu Jego Miłości.

Sprawozdanie IX Ostrołęckiego Spotkania Charyzmatycznego spisała uczestniczka - pani Mariola Teresiak.

do góry
Copyright © Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Hajnówce 2011