"Niech nasza droga będzie wspólna. Niech nasza modlitwa będzie pokorna. Niech nasza miłość będzie potężna. Niech nasza nadzieja będzie większa od wszystkiego, co się tej nadziei może sprzeciwiać."
Jan Paweł II
Dzisiaj jest: piątek, 21 czerwca 2024 r.
Imieniny: Alicji, Alojzego, Rudolfa

Święto Niepodległości

15 listopad 2011
Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w HajnówceData 11 Listopada 1918 roku jest jedną z najważniejszych w historii naszej Ojczyzny. Po 123 latach niewoli Polska odzyskała niepodległość.

W dniu Święta Niepodległości zastanawiamy się jak przybliżyć młodemu pokoleniu pojęcia takie jak patriotyzm, przywiązanie do swej Ojczyzny, do ziemi rodzinnej, do obyczajów i kultury narodowej. To dzień w którym chcemy pamiętać o historii naszego kraju, o bohaterach, którzy oddali życie za Polskę.

Dzień 11 listopada ustanowiono świętem państwowym po raz pierwszy dopiero w 1937 roku. W latach 1939-44 podczas okupacji hitlerowskiej oraz w okresie od 1945 do 1989 roku, w czasie rządów komunistycznych obchodzenie Święta Niepodległości było zakazane. Dopiero w roku 1989, ustawą Sejmu, przywrócono obchody tego święta, a dzień 11 listopada stał się dniem wolnym od pracy.

11 listopada 2011 r. mieszkańcy Hajnówki modlili się w intencji naszej Ojczyzny. O godzinie 11.00 w par. Św. Cyryla i Metodego, w Eucharystii uczestniczyli kapłani, przedstawiciele władz Hajnówki, Poczty Sztandarowe, przedstawiciele Urzędów i Zakładów pracy, Zuchy i Harcerze. Po Mszy Świętej, w asyście Orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej, wszyscy udali się pod pomnik przy Urzędzie Miasta, gdzie uczczono pamięć poległych za Ojczyznę oraz złożono wiązanki kwiatów.

O godzinie 15.00 pod przewodnictwem ks. proboszcza Józefa Poskrobko, pod pomnikiem na Międzytorch, mieszkańcy Hajnówki oddali hołd żołnierzom poległym w obronie Ziemi hajnowskiej w 1918 r. oraz modlili się za naszą Ojczyznę. Akcja Katolicka złożyła tam kwiaty a mieszkańcy zapalili znicze. To miejsce nie będzie zapomniane…

 

                                                                                                                Galeria

do góry
Copyright © Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Hajnówce 2011