W dniu Święta Niepodległości zastanawiamy się jak przybliżyć młodemu pokoleniu pojęcia takie jak patriotyzm, przywiązanie do swej Ojczyzny, do ziemi rodzinnej, do obyczajów i kultury narodowej. To dzień w którym chcemy pamiętać o historii naszego kraju, o bohaterach, którzy oddali życie za Polskę.
Dzień 11 listopada ustanowiono świętem państwowym po raz pierwszy dopiero w 1937 roku. W latach 1939-44 podczas okupacji hitlerowskiej oraz w okresie od 1945 do 1989 roku, w czasie rządów komunistycznych obchodzenie Święta Niepodległości było zakazane. Dopiero w roku 1989, ustawą Sejmu, przywrócono obchody tego święta, a dzień 11 listopada stał się dniem wolnym od pracy.
11 listopada 2011 r. mieszkańcy Hajnówki modlili się w intencji naszej Ojczyzny. O godzinie 11.00 w par. Św. Cyryla i Metodego, w Eucharystii uczestniczyli kapłani, przedstawiciele władz Hajnówki, Poczty Sztandarowe, przedstawiciele Urzędów i Zakładów pracy, Zuchy i Harcerze. Po Mszy Świętej, w asyście Orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej, wszyscy udali się pod pomnik przy Urzędzie Miasta, gdzie uczczono pamięć poległych za Ojczyznę oraz złożono wiązanki kwiatów.
O godzinie 15.00 pod przewodnictwem ks. proboszcza Józefa Poskrobko, pod pomnikiem na Międzytorch, mieszkańcy Hajnówki oddali hołd żołnierzom poległym w obronie Ziemi hajnowskiej w 1918 r. oraz modlili się za naszą Ojczyznę. Akcja Katolicka złożyła tam kwiaty a mieszkańcy zapalili znicze. To miejsce nie będzie zapomniane…