"Niech nasza droga będzie wspólna. Niech nasza modlitwa będzie pokorna. Niech nasza miłość będzie potężna. Niech nasza nadzieja będzie większa od wszystkiego, co się tej nadziei może sprzeciwiać."
Jan Paweł II
Dzisiaj jest: sobota, 2 grudnia 2023 r.
Imieniny: Balbiny, Ksawerego, Pauliny

IV Ostatni Koncert Muzyki Organowej i Kameralnej Hajnówka 2011

6 wrzesień 2011
Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w HajnówceWszystko co piękne trwa krótko i nasza XIV Edycja Podlaskich Koncertów Organowych Hajnówka 2011 dobiegła końca.

W niedzielę 28 sierpni br wysłuchaliśmy IV i zarazem ostatniego koncertu w ramach XIV-tej Edycji Koncertów, które od 1997 co roku odbywają się w naszym hajnowskim kościele. Inicjatorem tego dzieła, jakim są Koncerty Muzyki Organowej i Kameralnej był śp. ks. prał. Marian Świerszczyńskim. To on razem z grupą pasjonatów powołał Hajnowską Fundację Muzyki Organowej i Kameralnej. Niespotykane nigdzie w Polsce północno-wschodniej, prócz Hajnówki 28 głosowe organy, zbudowane na przełomie XIX i XX wieku przez firmę Schlag und Sohone, które Parafia zakupiła w 1976 roku w Jedlinku Zdrojach umożliwiły organizowanie profesjonalnych koncertów w naszym mieście.

Kończymy już czternasty sezon koncertów w Hajnówce. Tu przez 14 sezonów, mogliśmy słuchać i podziwiać muzyków – wykonawców z różnych stron świata:  z USA, Kanady, Niemiec, Szwecji, Danii, Korei, Finlandii, Belgii i innych krajów oraz wielu wspaniałych wykonawców z Polski.

W tegorocznych koncertach w naszym hajnowskim kościele p.w. Podwyższenia Krzyża św. wystąpili następujący muzycy artyści:

- Elisabet Wimark ze Szwecji – grała na organach.

- Olov Wimark ze Szwecji – grał na puzonie.

- Józef Kotowicz z Białystok – grał na organach.

- Rafał Dudzik z Białystok – grał na  skrzypcach.

- Ewa Bąk z Bielsko-Białej – grała na organach

- Stanisław Kuk z Białystok – grał na skrzypcach.

W ostatnim tegorocznym koncercie wystąpili przed hajnowską publicznością:pan Przemysław Kapituła z Warszawy, który grał na organach oraz Zespół Kameralny „Ars Juvenium” z Białegostoku.  

Przemysław Jakub Kapituła – polski organista i impresario muzyczny z Warszawy ukończył w 1990r Akademię Muzyczną im. Fr. Chopina w Warszawie w klasie organów u prof. Józefa Serafina. Artysta regularnie koncertuje w kraju i za granicą – dając około 45 koncertów rocznie na najpoważniejszych festiwalach organowych w Europie. Współpracuje z wieloma solistami, chórami oraz zespołami orkiestrowymi. Dokonał licznych nagrań w radio, telewizji oraz wydał płytę CD, jest inicjatorem, dyrektorem naczelnym i artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej w Warszawie.

W wykonaniu Przemysława Kapituły wysłuchaliśmy następujących utworów:

  1. Mieczysława Surzyńskiego – Improwizacje nt. pieśni „Święty Boże.”
  2. Samuela Scheida – Improwizacje nt. holenderskiej piosenki.
  3. Johanna Sebastiana Bacha – Toccata d-moll. BWV 565.

             Podczas Koncertu wystąpił także Zespół Kameralny „Ars Iuvenium” z Białegostoku w składzie: Magdalena Jakubowska – Puchalska grała na flecie, Katarzyna Wasiluk – grała na fagocie i Grzegorz Puchalski grał na klarnecie. Zespół powstał w 1988r. Skład Zespołu nie jest stały, zależy od programu koncertu, który aktualnie jest prezentowany publiczności. Repertuar „Ars Iuvenium” nie ogranicza się do jednej epoki, lecz obejmuje dzieła od baroku do czasów współczesnych, ukazując bogactwo muzyki kameralnej na przestrzeni różnych stylów.  Zespół koncertował na Białorusi i Austrii i na licznych koncertach w kraju. Kierownictwo artystyczne od początku istnienia zespołu sprawuje Grzegorz Puchalski.

Artyści z „Ars Iuvenium” podczas naszego Koncertu wykonali utwory:

  1.  W. A. Mozarta: Divertimento B-dur KV 229 nr 3 (Allegro, Adagio, Menuetto i Rondo Allegro assai);
  2.  W. A. Mozarta: Divertimento B-dur KV 229 nr 4 (Allegro, Larghetto, Menuetto i Rondo Allegretto);
  3.  G. F. Haendla:  Trzy dawne tańce (Menuetto, Gigue i Bourree).

            Publiczność licznie przybyła na ostatni Koncert rzęsistymi brawami dziękowała za przepiękne wykonanie utworów, przenoszących słuchaczy do odległych epok i wspaniałych scenerii, których oczyma wyobraźni można tylko doświadczyć wsłuchując się w brzmienie instrumentów prowadzonych wprawną ręką artystów – wykonawców.

            Na zakończenie Koncertu zbierając głos ks. kan. Józef Poskrobko – gospodarz Koncertów Hajnowskich powiedział: „Wszystko co piękne trwa krótko i nasza XIV Edycja Podlaskich Koncertów Organowych Hajnówka 2011 dobiegła końca.

Pozwólcie Państwo, że podziękuję również tym, którzy musieli włożyć wiele wysiłku, aby nasze Koncerty mogły dojść w tym sezonie do skutku. Są to: pani Maria Krzyczkowska – sekretarz naszej Hajnowskiej Fundacji oraz członkowie tejże fundacji: p. Zofia Artemiuk, p. Zdzisław Wiatrowski, p. Elżbieta Dragun, p. Kazimierz Borowski i p. Irena Kostera. Dziękuję także Dyrektorowi i zarazem  Koordynatorowi Podlaskich Koncertów panu Józefowi Kotowiczowi z Białegostoku oraz wszystkim sponsorom, a szczególnie Urzędowi Miasta Hajnówki na ręce p. Burmistrza Jerzego Siraka, a także Starostwu Powiatowemu w Hajnówce – myślę, że nasza współpraca będzie jeszcze bardziej owocna na tym polu w nowym sezonie w  2012r. Dziękuję też tym wszystkim, którzy odpisali swój 1% dochodów od podatku, przeznaczając go na rzecz naszej Hajnowskiej Fundacji Muzyki Organowej i Kameralnej. Bóg zapłać !!!

Hajnówka ze swymi koncertami Muzyki Organowej i Kameralnej na stałe wpisała się już do kalendarza kulturalnego naszego regionu i tu na naszej Podlaskiej i Hajnowskiej Ziemi z pozytywnym skutkiem zaspokaja zainteresowania na ten rodzaj muzyki koneserom, których z roku na rok przybywa coraz więcej.

          Do usłyszenia i spotkania na naszych Hajnowskich Koncertach za rok. Szczęść Boże!”   - pożegnał wszystkich ks. Proboszcz.

Galeria.

do góry
Copyright © Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Hajnówce 2011